Kleszcze mogą przenosić wiele czynników chorobotwórczych, wśród których są wirusy, bakterie oraz pierwotniaki. Dobrze więc wiedzieć, jakie są objawy chorób odkleszczowych u koni.
Ryzyko wśród koni
Zagrożenie stwarza wkłucie się kleszcza w skórę, a ryzyko zakażenia wzrasta w miarę upływu czasu, gdy pajęczak pozostaje wczepiony i pobiera krew od swojego żywiciela. Przypadki chorób odkleszczowych u koni na terenie Polski są na szczęście rzadkie, nie należy jednak lekceważyć możliwości ich wystąpienia. Wynika to z ocieplenia klimatu i związanego z tym wydłużenia się okresu aktywności kleszczy w ciągu roku, a także rozszerzania się zasięgu występowania tych pajęczaków.
Objawy chorób odkleszczowych u koni
Choroby odkleszczowe u koni mają zazwyczaj przebieg przewlekły, w związku z tym objawy kliniczne są słabo wyrażone, najczęściej są niespecyficzne. W przypadku piroplazmozy koń staje się apatyczny, wykazuje brak apetytu i pragnienia oraz ogólne osłabienie, a błony śluzowe są blade. Przebieg ostry możewystąpić u koni, które wcześniej były wyniszczone oraz po zarażeniu Theileria equi, która jest bardziej patogenna, a w pierwszej kolejności atakuje białe krwinki.
W obrazie morfologicznym krwi pojawia się niedokrwistość i hemoglobinuria – wynikająca z uwalniania hemoglobiny z uszkodzonych erytrocytów i objawiająca się ciemnobrązowym zabarwieniem moczu. Z czasem możemy także obserwować objawy żółtaczki. – Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych manifestujących się gorączką, anemią, osłabieniem mięśni i apatią, a także badaniach laboratoryjnych krwi, które wykazują spadek liczby erytrocytów, stężenia hemoglobiny i obniżenie hematokrytu. W stanach ostrych choroby wewnątrz czerwonych krwinek mikroskopowo stwierdza się obecność pierwotniaków – tłumaczy prof. nadzw. dr hab. n.wet. Jakub Gawor, prezes ESCCAP Polska.
Borelioza u koni
W przypadku zachorowań na boreliozę, które u koni są one stosunkowo rzadko odnontowywane- nawet kilka miesięcy po wkłuciu kleszcza mogą pojawić się takie objawy jak kulawizna czy obrzęk stawów. W rozpoznaniu boreliozy u koni istotne jest stwierdzenie aktywnego zakażenia na podstawie określenia poziomu przeciwciał anty-Borrelia w powtarzanych badaniach serologicznych.
Objawy anaplazmozy (dawniej zwanej erlichiozą koni), mogą pojawić się kilka tygodni po zakażeniu. Typowymi objawami klinicznymi będą w tym przypadku – gorączka, senność, pojawiające się obrzęki kończyn, kulawizny, bladość błon śluzowych oraz wybroczyny na błonie śluzowej nosa, warg oraz spojówkach.
Eksperci uspokajają jednak, że przypadki śmiertelne chorób odkleszczowych są bardzo rzadkie, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Zagrożenie życia może stanowić ostra postać piroplazmozy, gdy do zarażenia Babesia caballi, a szczególnie Theileria equi dojdzie u koni w bardzo złej kondycji zdrowotnej, wyniszczonych lub nie poddanych leczeniu, których organizm nie potrafi poradzić sobie z pasożytami atakującymi czerwone krwinki. Bardzo poważne skutki może mieć jednoczesne zainfekowanie konia kilkoma patogenami (np. piroplazmami i krętkami), które – jak wykazały badania – mogą zostać przeniesione przez tylko jednego kleszcza. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne.
informacja prasowa ESCCAP, MP