Wszyscy wiemy, że kulawizna czy nierówny chód mogą oznaczać problemy zdrowotne konia. Ale czy wiesz, skąd może się brać potykanie, przekrzywianie głowy, podnoszenie ogona…? Wszystko to może być ważnym sygnałem, którego nie należy przegapić! Poznaj objawy dyskomfortu konia umiejscowione w okolicach głowy, które powinny wzbudzić twój niepokój!
Często niezauważalne, subtelne zmiany w zachowaniu konia takie jak: zmiana postawy ciała czy ruchu mogą dostarczyć ważnych wskazówek na temat komfortu fizycznego jaki i psychicznego Twojego konia – zatem jego dobrostanu.
Pojawienie się kulawizny czy brak apetytu są oczywistymi wskazówkami, że koniowi coś dolega. Jednak sygnały dyskomfortu nie zawsze są dla nas jasne i łatwe do zauważenia.
Objawy dyskomfortu konia
Przykładem dyskomfortu fizycznego jest powszechnie występujący u koni stan nadmiernego napięcia tkanek. Szczególnie dotyczy to mięśni szkieletowych (poprzecznie prążkowanych). Napięcie mięśni powstaje w efekcie zbyt dużych obciążeń treningowych, lub z powodu dawnych niedoleczonych kontuzji aparatu ruchu. Utrzymujący się stan napięcia nie daje możliwości wykorzystania całej siły mięśnia i może doprowadzić do jego osłabienia. Wzmożone napięcie mięśni skutkuje zaburzeniami zakresu ruchu poszczególnych struktur ciała względem siebie w różnych okolicach ciała.
Jak może się objawiać wzmożone napięcie mięśni? Brakiem czystości chodów, zmniejszeniem elastyczności ciała czy też sztywnością przy wykonywaniu skrętów bocznych. Powszechnym miejscem pojawiania się napięcia mięśni w organizmie konia jest okolica grzbietu. Powstałe napięcie mięśni grzbietu przenosi się, za pomocą systemu powiązanych łańcuchów mięśniowych, na inne okolice ciała, wywołując zaburzenie prawidłowej pracy okolic mięśni: łopatki, szyi, kończyn piersiowych i miednicznych. Często jest to bezpośrednio spowodowane niedopasowanym siodłem, nieprawidłowym dosiadem jeźdźca czy też powstałą kontuzją.