Okolica stawy skroniowo – żuchwowego
Staw skroniowo-żuchwowy łączy czaszkę wraz z żuchwą, umożliwiając żucie. Często do zaburzenia tego stawu dochodzi z powodu napięcia mięśni w okolicy uszu i potylicy. Integralne połączenie pracy stawu skroniowo-żuchwowego z pozostałą częścią ciała, poprzez narząd żucia, wpływa na równowagę organizmu i na biomechanikę ruchu, a tym samym na zachowanie prawidłowego stanu zdrowia ciała konia. Na prawidłowe funkcjonowanie tego stawu wpływa układ mięśniowo -powięziowy, kręgosłup oraz pozostałe stawy ciała konia. Zależność ta działa w odwrotną stronę. Funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego może być przyczyną zaburzeń pracy aparatu ruchu, wywołując szereg kompensacji, a następnie dolegliwości w różnych częściach ciała.
W okolicy głowy zaniepokojenie może również zwrócić uwagę opadająca bezwiednie dolna warga. Stale opadająca warga, gdy koń nie jest w czasie snu czy wypoczynku może być związana z urazem mechanicznym okolicy głowy lub problemami neurologicznymi tej okolicy ciała. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub z lekarzem weterynarii, czy koń nie ma problemów z funkcjonowaniem stawów okolicy głowy czy też i urazów w okolicy potylicy.
Jeśli zauważysz objawy dyskomfortu konia występujące w okolicy głowy należy sprawdzić dopasowanie wędzidła i nadchrapnika oraz poprosić lekarza weterynarii o sprawdzenie stanu zdrowia zębów.
tekst: dr inż. Maria Soroko, lek. wet. Paulina Zielińska