Kolka to jedna z najczęstszych przypadłości u naszych czterokopytnych podopiecznych. Jak wyglądają objawy kolki u koni? Należy to wiedzieć, bo szybka interwencja może uratować koniowi życie!
Objawy kolki u koni
Ból pochodzący z narządów wewnętrznych popularnie nazywany jest kolką. Kolka (inaczej także morzysko) to jedna z najpopularniejszych przypadłości dotycząca koni, najczęściej spowodowaną nieprawidłowościami obejmującymi jelita.Wspólnym mianem “kolki” określa się różne stany związane z niedrożnością układu pokarmowego i bólami w jamie brzusznej. Proces chorobowy może obejmować zatem nie tylko jelita, lecz również wątrobę, śledzionę oraz żołądek.
Przyczyną kolki jest zazwyczaj albo zatkanie – najczęściej pokarmem – albo, co gorsza, skręt jelit.
Częste występowanie kolki może być także objawem sygnalizującym wrzodów żołądka – jest to choroba bardzo bolesna dla zwierzęcia, ale nie daje ostrych objawów; rozpoznaje się je często u koni sportowych, narażonych na stres związany z zawodami i intensywnym treningiem.
Podstawowe objawy kolki to:
- nerwowe chodzenie po boksie,
- charakterystyczne oglądanie się na boki i brzuch,
- niechęć do jedzenia,
- pokładanie się.
Wraz z nasilaniem się procesu chorobowego zwierzę zaczyna się intensywnie pocić, tarza się po boksie, kopie nogami, czasem również w swój brzuch, może przyjąć pozycję „siedzącego psa” – przednie kończyny wyciągnięte do przodu, zad na ziemi.
W przypadku kolki konieczna jest szybka interwencja lekarza weterynarii, ponieważ czas działania wpływa na sukces leczenia! W czasie oczekiwania na weterynarza należy zabrać koniowi jedzenie i wziąć zwierzę na spacer stępem (maksymalnie godzinny, jeżeli koń nie zaczął się wypróżniać i jego stan się nie poprawia).
Konie pobierają paszę objętościową małymi porcjami przez całą dobę, dlatego jednym z pierwszych niepokojących objawów u tego gatunku jest brak apetytu. Warto jednak pamiętać, że jeden z najczęstszych objawów kolki, tj. niechęć do jedzenia, może być spowodowany dużo prostszą przyczyną – ostrymi krawędziami zębów. Jeśli nie skoryguje się tego odpowiednio szybko, zwierzę nie będzie prawidłowo rozdrabniało i nawilżało pokarmu, co doprowadzi do zatkania światła jelita. Kolejna dość częsta przyczyna to zarobaczenie, stąd ważne jest pilnowanie kalendarza odrobaczeń.
Tekst: lek. wet. Olga Drewnowska