Nie tak dawno informowaliśmy, że w nowym sezonie Cavaliada poszerza swój zasięg o czwartą lokalizację – Kraków. Natomiast tegoroczna Cavaliada w Poznaniu dołączyła do elitarnego grona jeździeckich imprez w randze czterech gwiazdek. Obsada Cavaliady już od kilku lat jest iście gwiazdorska, teraz będzie jeszcze lepsza.
Obsada Cavaliady – najważniejszy konkurs
Podwyższenie rangi to nie tylko wyższa pula nagród (ponad 800 000 PLN), ale przede wszystkim możliwość zdobycia przez zawodników większej liczby punktów do światowego rankingu. W niedzielę najważniejszy konkurs Cavaliady, Grand Prix Poznania o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego, pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, ma bardzo wysoki poziom, a jego wyniki liczyć się będą do trzech prestiżowych rankingów.
Podczas GP zawodnicy pokonywać będą parkur z przeszkodami na wysokości 150 – 160 cm. Ma on pulę nagród 362 000 PLN i dzięki temu zaliczany będzie w światowym rankingu do tzw. Grupy B, gdzie zwycięzca otrzymuje aż 100 punktów. To powoduje, że w takim konkursie chcą startować zawodnicy ze światowej czołówki, bo tylko takie zdobycze gwarantują im kolejne awanse w zestawieniu FEI. W gronie tych światowych gwiazd kibice z pewnością dopingować będą Polaków, a w szczególności mistrza Polski Jarosława Skrzyczyńskiego (61. miejsce w rankingu FEI). Z kolei o awans do Top 100 walczyć też będą Wojciech Wojcianiec (obecnie 138.) i Krzysztof Ludwiczak (172.). Wśród wielu jeźdźców światowego formatu i najlepszych Polaków trudno jednak typować faworytów. Przypomnijmy, że rok temu w równie doborowej obsadzie triumfował 20-latek – Polak Andrzej Opłatek.
PKO Grand Prix
Konkurs ten będzie też przedostatnim w tym sezonie etapem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata (tu punktowani są tylko zawodnicy naszego regionu). W niedzielę poznamy układ tabeli przed finałem Ligi, który w marcu odbędzie się podczas Cavaliady Warszawa.
Ten z kolei wyłoni trzech zawodników, którzy w kwietniu wystartują w Finale Pucharu Świata w Goeteborgu. W tej chwili duże szanse na końcowy sukces w LEC ma aż trzech Polaków: Maksymilian Wechta, Wojciech Wojcianiec i Jarosław Skrzyczyński.
Trzeci, nie mniej ważny ranking, do którego zaliczane będzie poznańskie Grand Prix – to Cavaliada Tour. Tytułu zwycięzcy bronił będzie Jarosław Skrzyczyński.
W ramach CT i LR rozegrany też zostanie konkurs dużej rundy w piątek (150 cm). Bardzo atrakcyjna będzie też dla startujących w niej par średnia runda (140 – 145 cm). W sobotę zakończy się ona dwoma konkursami Longines Rankings – klasycznym z rozgrywką i ulubionym przez publiczność Speed&Music.
W ramach CSI4*-W rozgrywane będą też konkursy małej rundy (135 cm). Dla mniej zaawansowanych zawodników organizator przewidział zawody CSI1* z konkursami od 120 do 135 cm. One odbywać się będą na arenie B. Tam też rywalizować będą młode konie.
Gwiazdy CAVALIADY
Marin Fuchs
Szwajcar, ma 26 lat. We wrześniu podczas WEG w Tryon zdobył indywidualne wicemistrzostwo świata. To, że mimo młodego wieku należy już do ścisłej światowej czołówki, potwierdził na IO w Rio (6 indywidualnie) i podczas dwóch ostatnich Mistrzostw Europy (2015 i 2017), gdzie przyczyniał się do zdobycia przez ekipę Szwajcarii brązowych medali. Ma w swojej kolekcji 9 medali mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Pochodzi z jeździeckiej rodziny. Jego tata i trener Thomas startował na IO w Barcelonie, mama Renata była mistrzem Szwajcarii, a stryj Marcus to pięciokrotny olimpijczyk i zdobywca Pucharu Świata. Martin na co dzień trenuje w rodzinnej stajni Fuchssportpferde w Zurichu. Jego największe tegoroczne osiągniecia, poza srebrem na WEG, to wygranie głównych konkursów na CSI5* w Bazylei i Lyonie.
Rolf-Göran Bengtsson
Szwed to dwukrotny wicemistrz olimpijski (w 2004 drużynowo i w 2008 indywidualnie). Nic więc dziwnego, że w 2012 roku został poproszony przez Szwedzki Komitet Olimpijski o poniesienie szwedzkiej flagi podczas ceremonii otwarcia IO w Londynie. W 2011 roku sięgnął po tytuł mistrza Europy, a w roku 2016 wygrał cykl Longines Global Champions Tour. W tym roku triumfował w Grand Prix na CSIO3* Uggerhalne w Danii. Z żoną Evi Bengtsson prowadzi własną stajnię w Niemczech.
Philipp Weishaupt
To niemiecki zawodnik, który już 16 sezonów trenuje w stajni Ludgera Beerbauma. W 2009 roku został mistrzem Niemiec. Wielokrotnie reprezentował swój kraj w konkursach o Puchar Narodów (wygrane m.in. w Hickstead i Rotterdamie). Ma w swoim dorobku wygrane w dwóch najtrudniejszych i najwyżej dotowanych konkursach Grand Prix na świecie (oba w ramach cyklu Rolex Grand Slam): w Akwizgranie (2016) i w Spruce Meadows (2017). W tym roku wyrywał konkursy Grand Prix na pięciogwiazdkowych zawodach w Samorinie i Helsinkach.
Marco Kutscher
Indywidualny mistrz Europy roku 2005, sięgał też dwa razy z ekipą Niemiec po złoto drużynowe ME (2015 i 2011). Na Igrzyskach olimpijskich w Atenach sięgnął po dwa brązowe medale (indywidualny i drużynowy). Przez większą część swojej kariery był jeźdźcem stajni Ludgera Beerbaum’a. Od 2014 roku wraz z partnerką Evą-Marią Bitter trenuje we własnym ośrodku jeździeckim w Bad Essen. Do tegorocznej Cavaliady
w Poznaniu zgłosił m.in. swojego konia numer jeden Van Gogha, na którym wygrywał pięciogwiazdkowe Grand Prix w Valkenswaard i Los Angeles.
Jur Vrieling
Holender doskonale znany już publiczności Cavaliady. Drużynowy mistrz Świata (2014) i Europy (2015), srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Jest właścicielem Stal Vrieling w Holwierde w Holandii, którą prowadzi wraz ze swoją partnerką Suzanne Tepper. Współpracuje też z jedną z najlepszych hodowli koni na świecie – stadniną VDL. W tym sezonie z drużyną Holandii wygrał Puchar Narodów na CSIO5* w Falsterbo.
Danielle Goldstein
Urodziła się i trenuje w Stanach Zjednoczonych, ale od 2010 roku reprezentuje Izrael. „Jeżdżę w barwach Izraela, bo to daje mi szansę lepszej sportowej kariery. Ale naprawdę kocham Izrael i wiążę z nim przyszłość” – napisała na swoim FB w 2017 roku. W zeszłym roku zajęła 9 miejsce na Mistrzostwach Europy, w tym sezonie był 20 na Mistrzostwach Świata. W lutym wygrała Grand Prix CSI5* Wellington. Prowadzi własny ośrodek jeździecki Starwyn Farms na Florydzie.
Jarosław Skrzyczyński
Reprezentant klubu Agro-Handel Śrem. Prowadzi własny ośrodek treningu koni w Krzepielowie. Od sześciu lat nieprzerwanie lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. W tym roku po raz trzeci w swojej karierze sięgnął po tytuł mistrza Polski. Podczas zeszłorocznej Cavaliady w Poznaniu świętowaliśmy jego awans do pierwszej setki światowego rankingu. Teraz jest w tym rankingu 61 i ma olbrzymią szansę wejść do Top 50. W tym roku wygrał już 16 konkursów zaliczanych do rankingu FEI, w tym Grand Prix CSI4* w Samorin. To, że przynależy już do ścisłej światowej czołówki, udowodnił trzecimi miejscami w pięciogwiazdkowych Grand Prix na CSIO w Sopocie i CSI w Waregem. W tym sezonie halowym walczy o czwarty w karierze awans do finału Pucharu Świata.
Andrzej Opłatek
Zeszłoroczny zwycięzca Grand Prix Cavaliady w Poznaniu. Ma 21 lat. Reprezentuje KJ HEAA Turek, a obecnie trenuje w stajni rodziny Fuchs w Szwajcarii. W swojej karierze był mistrzem Polski juniorów i młodych jeźdźców. W 2014 roku zajął 8 miejsce na ME juniorów. Jego największym tegorocznym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w Grand Prix podczas czerwcowego CSI4* w Poznaniu.
Wojciech Wojcianiec
Zawodnik KJ Melloni Horses, wicelider rankingu PZJ i obecnie drugi z Polaków w rankingu FEI (138 miejsce). Konkursy zaliczane do światowego rankingu w tym roku wygrywał na CSI2* w Neustadt Dosse i na CSIO5* w Budapeszcie. Był też drugi w Grand Prix Cavaliady w Warszawie i czwarty w Grand Prix CSIO5* w Sopocie. W tegorocznych mistrzostwach Polski zdobył brązowy medal. Dobrze spisuje się w rozgrywkach Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata – jest w tej chwili piąty.
Maksymilian Wechta
Zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Najwyżej sklasyfikowany (miejsce 4) Polak w Lidze Europy Centralnej Pucharu Świata. W swojej karierze był mistrzem Polski młodych jeźdźców (2013) i brązowym medalistą mistrzostw Polski seniorów (2015). Jego największe tegoroczne osiągnięcia to drugie miejsca w konkursach zaliczanych do rankingu FEI podczas CSI2* w Michałowicach i CSI3*W w Ołomuńcu.
Informacja prasowa