Ochwat wciąż pozostaje priorytetem na liście badań w związku z jego powszechnym występowaniem. Zaburzenia regulacji poziomu insuliny są uznawane za wskazówkę, która może pomóc w identywfikowaniu zwierząt wykazujących predyspozycje do zachorowań na ochwat. Nie wiadomo jednak, jaki jest między nimi związek.
Ochwat a poziom insuliny – jaki ma związek z ryzykiem zachorowania?
Chociaż naukowcy zidentyfikowali szereg przyczyn i czynników ryzyka ochwatu, przewidywanie, u których koni będzie faktycznie się rozwijać ta złożona choroba, nie zawsze jest pewne.
Weterynarze często wykorzystują test doustnego obciążenia glukozą (OGTT), aby rozpoznać u koni zaburzenia regulacji poziomu insuliny we krwi, jako dość wiarygodnego sposobu określenia ryzyka wystąpienia ochwatu. Natomiast to, jaki związek ma stężenie glukozy i insuliny u koni z ryzykiem zachorowania, pozostawało dużą zagadką dla naukowców.
Grupa australijskich naukowców postanowiła dokładniej zbadać związek między tymi czynnikami, przypuszczając, że mogą one wywoływać ochwat w przewidywalny sposób. Założeniem było późniejsze określenie prędkości rozwoju choroby oraz jej nasilenia w oparciu o reakcję glukozy i insuliny na dietę bogatą w węglowodany niestrukturalne.
Zespół zaangażował 37 kucyków i wdrożył okres prób żywieniowych (DCP), w którym kucyki spożywały codziennie następujące składniki w trzech równych porcjach:
- Lucerna – 5g/kg masy ciała
- Płatki owsiane – 8g/kg masy ciała
- Ciekła melasa rozcieńczona w wodzie – 1g/kg masy ciała
- Dekstroza – 1g/kg masy ciała
- Suplement witaminowy