Jaki był wynik badań?
Kucyki otrzymywały dodatkowo z wieczornym posiłkiem siano z lucerną (5 g/kg siana). Zespół kontynuował próby żywieniowe przez kolejnych 18 dni lub do momentu rozwinięcia ochwatu.
Naukowcy badali kucyki codziennie i przy pierwszych oznakach kulawizny rozpoczynali leczenie. Czternaście kucyków rozwinęło ochwat w trakcie trwania prób żywieniowych.
„Ochwat był diagnozowany za pomocą analizy wideo przeprowadzanej przez dr Chris Pollitt i Donalda M. Walsha, którzy są międzynarodowymi ekspertami w tej dziedzinie” – mówił Martin Sillence, profesor nauk biologicznych na Queensland University of Technology.
Zespół zidentyfikował wyraźną zależność między stężeniem glukozy i insuliny (mierzonym podczas prób żywieniowych) oraz ryzykiem wystąpienia ochwatu. Jednak prof. Sillence powiedział, że byli zaskoczeni, że u 10 kucyków z bardzo wysokim poziomem insuliny nie rozwinęła się choroba.
“Wierzymy, że subkliniczny ochwat może wystąpić u kucyków z wysokim poziomem insuliny bez jawnych objawów zapalenia “- mówiła Alexandra Meier, główny badacz i doktorantka z Queensland University of Technology -“Może to oznaczać, że kopyta będą uszkodzone, a właściciel nie będzie tego świadomy.”
Zespół badawczy po najnowszych odkryciach zaleca właścicielom, aby ich lekarz weterynarii wykonał OGTT na koniu lub kucyku wykazującym objawy zaburzeń regulacji i insuliny (tj. ogólna otyłość, odkładanie się tkanki tłuszczowej lub nieprawidłowe pierścienie wzrostu kopyta) i wykonał radiografię dolnych części kończyn w poszukiwaniu dowodów na rozwinięcie ochwatu.
Źródło: “The oral glucose test predicts laminitis risk in ponies fed a diet high in nonstructural carbohydrate”, Domestic Animal Endocriniology.
Tekst: Małgorzata Zbierska