Ochwat – złożona, powszechna i często niszcząca choroba – jest drugim największym zabójcą koni domowych. Teraz zestaw ważnych badań na ten temat został opracowany i udostępniony online dla weterynarzy koni i innych osób.
Ochwat u koni zbiór badań
W związku z chęcią poszerzania wiedzy na temat patofizjologii, diagnostyki i leczenia ochwatu wśród właścicieli koni i weterynarzy, Equine Veterinary Journal (EVJ) opublikował „Understanding and managing equine endocrinopathic laminitis”. Jest to zbiór 27 specjalnych artykułów i trzech towarzyszących teksów wstępnych opracowanych przez Nicolę Menzies-Gow i dr Melody de Laat z Queensland University of Technology.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat naukowcy poczynili ogromne postępy w zrozumieniu patofizjologii endokrynopatycznego ochwatu. Dr de Laat podsumowała artykuły z kolekcji na temat powiązań między zaburzeniem regulacji insuliny, zespołem metabolicznym koni (EMS), dysfunkcją pośrednią przysadki mózgowej (PPID) i ochwatem.
„Zdefiniowaliśmy insulinę jako kluczowy czynnik w endokrynologicznym ochwacie. Wiemy, że konie i kucyki z EMS i PPID są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju ochwatu i zrozumieliśmy, że u tych zwierząt rozregulowany jest metabolizm insuliny, co pomaga „napędzać” ochwat.” – powiedziała dr de Laat reporterom Sciencedaily. Badaczka dodaje, że brano pod uwagę otyłość u zwierząt w związku z wystąpieniem ochwatu, jednak uznano, iż niekoniecznie jest ona powodem wystąpienia endokrynologicznego ochwatu.
„Kilka prac koncentruje się na zmianach lamelarnych. Inni patrzą na rolę, jaką receptory czynnika wzrostu mogą odgrywać w chorobie. Jednak z optymizmem sądzę, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat będziemy w stanie dobrze zrozumieć patofizjologię tego schorzenia. A potem będziemy mogli zwrócić uwagę na nowe opcje leczenia tej choroby, które pomogą koniom stać się wolnym od bólu.”
Dr Nicoli Menzies-Gow w swojej recenzji z kolei zwracała uwagę na wiedzę właścicieli koni na temat objawów ochwatu i ich ważnej roli w diagnozie choroby. Jedna z prac miała na celu walidację tego i zidentyfikowanie 45% przypadków zdiagnozowanych przez weterynarza, których nie rozpoznali właściciele, podkreślając potrzebę lepszej ich edukacji.
„Wykrywanie zaburzeń regulacji insuliny jest niezbędne do identyfikacji zwierząt o zwiększonym ryzyku endokrynologicznego ochwatu,” – dodaje dr Menzie-Gow, która pracuje w Royal Veterinary College w Londynie.
Link do zbioru artykułów TUTAJ
Źródło: Queensland University of Technology. “Laminitis research to help save horses and ponies.” ScienceDaily. ScienceDaily, 15 February 2019. <www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190215092848.htm>.