W wieku sześciu miesięcy nasz młody koń wkracza na ścieżkę samodzielności. Zostaje oddzielony od matki i staje się odsadkiem. Jednak jak właściwie powinno przebiegać odstawienie źrebięcia od klaczy? Krótki poradnik znajdziecie poniżej!
Odstawienie źrebięcia od klaczy
W jakim wieku należy odstawiać źrebię od matki? Jest wiele teorii na ten temat. Proces rozdzielenia źrebięcia i klaczy nazywa się odsadzaniem i powinien zostać przeprowadzony w okresie piątego do dziewiątego miesiąca życia źrebięcia. W naszych warunkach przyjęto odsadzać źrebięta w wieku sześciu miesięcy.
Konie słabiej rozwijające się powinniśmy dłużej pozostawić przy klaczach, gdyż im dłużej źrebię jest przy matce, tym dłużej może korzystać z doskonałego pokarmu, jakim jest jej mleko. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że produkcja mleka dodatkowo obciąża organizm klaczy, która często, jeśli jest klaczą hodowlaną, jest już w kolejnej ciąży.
Źrebię odłącza się od matki jednorazowo, umieszczając odsadka w innym budynku, tak, aby nie słyszało się i nie widziało z matką. Po kilku dniach konie uspokajają się i zapominają o sobie.
W dużych stadninach źrebięta odłącza się grupami, względem ich wieku i umieszcza razem w budynku zwanym biegalnią. Kiedy odsadki przebywają w towarzystwie swoich rówieśników, lepiej znoszą rozłąkę.