Kiedy na zewnątrz?
W mniejszych stadninach zaleca się, aby źrebię pozostało w stajni trzy dni, a następnie wypuszcza się je na przystajenny okólnik. Źrebięta początkowo rżą i szukają matki, jednak po pewnym czasie uspokajają się. Bądźmy czujni i obserwujmy odsadka na pastwisku, ponieważ poszukując matki, źrebię może próbować wydostać się za ogrodzenie.
Kiedy źrebię zostanie odłączone od matki, powinniśmy dopilnować, aby klaczy zmniejszono ilość paszy treściwej i zapewniono jej więcej pracy, w celu szybszego zasuszenia, czyli zatrzymania produkcji przez nią mleka. Jeżeli wymię klaczy jednak bardzo nabrzmiewa, wówczas należy smarować je olejkiem kamforowym lub, w ostateczności, zdoić.
Czego potrzebuje odsadek?
W niedługim okresie po odsadzeniu dochodzi do pewnego zahamowania rozwoju źrebiąt. Jest to następstwo zmiany żywienia (brak mleka od matki). Nie należy się martwić, bo po upływie około dwóch tygodni młode konie dochodzą do równowagi. Musimy jednak dopilnować, aby zapewnić im wszystkie podstawowe czynniki niezbędne do rozwoju młodego organizmu.
Są to: dostęp do światła dziennego, powietrza, ruchu, jak również odpowiedniego zbilansowanego żywienia, wedle potrzeb organizmu źrebaka. W biegalniach młodzież chodzi luzem i uwiązywana jest przy żłobie tylko na okres karmienia, aby te silniejsze konie nie odpędzały słabszych. Biegalnia powinna być połączona z okólnikiem, a przejście powinno być zawsze otwarte, aby źrebięta mogły w ten sposób korzystać z wybiegu wedle ich upodobań i zapotrzebowania.
Okres do pierwszego roku życia naszego konia jest bardzo ważny. Nie należy bowiem zapominać, że już półroczne źrebię powinno zostać opisane, zaczipowane oraz posiadać paszport.
Tekst: Klaudyna Prochowska