Odwodnienie u koni latem może być bardzo groźne. Warto wiedzieć, jak rozpoznawać problem, zapobiegać mu i jak pomóc w razie potrzeby!
Odwodnienie u koni latem
Każdy z nas wie, że woda jest niezbędna do życia i jest najważniejszym uzupełnieniem pokarmów. Woda spełnia między innymi rolę w regulacji gospodarki cieplnej organizmu co, w lecie jest szczególnie istotne. Wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze powoduje pocenie, które jest formą utraty ciepła z organizmu. Jeśli koń z jakichś powodów nie wypija odpowiedniej ilości wody, może dojść do odwodnienia organizmu. Odwodniony koń jest niezdolny do utrzymania funkcji termoregulacyjnych oraz zostaje obarczony ryzykiem wystąpienia poważnych zaburzeń równowagi fizjologicznej. Zaburzenia te mogą prowadzić do spadku wydolności, witalności, kurczy mięśni, wyczerpania i skrajnie do mięśniochwatu. Straty wody, które mogą maksymalnie dochodzić do 10% można ocenić za pomocą tzw. próby fałdu skórnego (odciągnięcie fałdu skóry na szyi konia).
Próba odciągnięcia
Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy nasz koń nie jest odwodniony, jest przeprowadzenie „próby odciągania”. Zbieramy fałd skóry, po czym odciągamy go trochę. Następnie puszczamy fałd skóry i obserwujemy, czy natychmiast z powrotem układa się gładko, czy też przez chwilę jeszcze utrzymuje się wybrzuszenie. Jeśli skóra nie prostuje się od razu, mamy do czynienia z odwodnieniem.
Ile wody?
Zapotrzebowanie na wodę nawet naukowcom trudno jest ująć w statyczne normy. Zależy ono od wielu czynników np. od ilości wody wydalanej przez nerki, skórę i płuca, oraz zawartości wody w pobieranych paszach. W czasie upałów należy zwrócić szczególną uwagę na ilość pobieranej przez konia wody. Jeśli nie jest to możliwe z powodu pobierania wody z automatycznego poidła, warto obserwować konia podczas picia, regularnie sprawdzać działanie i stan higieniczny poidła. Woda pitna dla koni musi być zawsze świeża, bez obcego posmaku, a jej temperatura powinna wahać się pomiędzy 9 a 12 st.C. Na pastwiskach trudno znaleźć wodę odpowiedniej jakości, zatem najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dostarczanie na pastwisko wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie bytowe na wodę u koni waha się w granicach 3-5 litrów na każde 100 kg masy ciała (oznacza to że koń ważący 500 kg potrzebuje dziennie ok. 20 litrów wody) . Wzrasta ono znacząco wraz ze wzrostem intensywności pracy, jaką koń wykonuje. Konie w intensywnym treningu potrzebują nawet do 7-10 l /100kg masy ciała.
Po wysiłku należy uzupełnić płyny – wiemy o tym, dlatego zazwyczaj staramy się napić po wysiłku, nawet, jeśli nie mamy ochoty. Nasze konie niekiedy trudno do tego namówić nawet siłą. Co więc pozostaje nam, kiedy obserwujemy odwodnienie i nasz koń nie chce sobie pomóc? Możemy „przemycać” wodę w postaci moczonych pasz np. moczone siano, mesz, moczone granulaty lub w razie potrzeby poprosić o pomoc lekarza weterynarii, który poda płyny przez sondę nosowo-przełykową lub dożylnie.
Tekst: lek. wet. Agnieszka Bestry