Nadwaga zdarza się także koniom. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto z nią walczyć. Jednak ograniczenie paszy objętościowej, które może wydawać się dobrą kuracją odchudzającą, może mieć dokładnie odwrotne konsekwencje!
Nadwaga u koni może być poważnym problemem. Nadmierna masa ciała to problemy z kopytami i układem ruchu, krążeniem i oddychaniem. Może powodować wiele chorób. Dlatego jeśli zauważysz, że twój koń niebezpiecznie obrasta tłuszczykiem, warto rozważyć dietę. Na dobry początek ograniczasz mu dostęp do jedzenia… słusznie?
Dieta – tak, ograniczenia – nie!
Oczywiście, zmniejszenie podaży tłuszczów i cukrów jest zawsze dobrym sposobem na kontrolę masy ciała. Koń w regularnym treningu musi mieć jednak energię do pracy. Może pojawić się więc pokusa, aby zamiast zmniejszyć dawkę paszy treściwej, zarządzić ograniczenie paszy objętościowej. To jednak może być naprawdę duży błąd!
Po pierwsze, odpowiednia ilość paszy objętościowej jest niezbędna do tego, żeby układ pokarmowy konia działał dobrze. Niedobór paszy treściwej bądź jej zła jakość może skutkować kolkami czy wrzodami żołądka. Stres związany z brakiem paszy objętościowej może prowadzić do wykształcenia się u konia zachowań stereotypowych. Ma też negatywny skutek jeśli chodzi o masę zwierzęcia. Dlaczego? Ze względu na hormony.
Odkładanie tłuszczu przez organizm jest, między innymi, sterowane przez hormony – kortyzol i insulinę. To sprawia, że masa ciała konia jest silnie uzależnione od tego, czy zwierzę nie jest poddawane stresom. A ograniczanie paszy objętościowej jest dla organizmu konia ogromnym stresem!
Ograniczenie paszy objętościowej
Konie potrzebują dostępu do paszy objętościowej przez całą dobę. Badania naukowców z uniwersytetu w Luizjanie wskazały, że klacze, które w ciągu dnia miały wolny dostęp do paszy objętościowej, ale zabrakło im jej w nocy, wykazywały bardzo wysoki poziom hormonów stresu.
Drugim czynnikiem, który powoduje stres u koni, jest ograniczenie ich możliwości swobodnego poruszania się. Dlatego padokowanie koni jest elementem, który powinniśmy brać pod uwagę także w przypadku koni na diecie.
Waga a kondycja
Ograniczenie paszy objętościowej może doprowadzić do utraty masy ciała, jednak niekoniecznie jest to dobry sposób na odchudzenie konia. Dlaczego? Jakkolwiek masa ciała spada, to tak naprawdę odbywa się to nie kosztem nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale… mięśni. Dodatkowo powoduje to zaburzenia w funkcjonowaniu układu trawiennego i jest poważnym niebezpieczeństwem dla końskiego zdrowia.
Więc co robić?
Skoro ograniczenia nie pomogą, jak odchudzić otyłego konia?
- Nie ograniczaj paszy objętościowej. Dobrej jakości pasza objętościowa musi być podstawą końskiej diety. Jeśli koń nie cierpi na zaburzenia metaboliczne, sama pasza objętościowa nie spowoduje, że przytyje. Warto sprawdzić, czy pasza jest dobrej jakości i ma odpowiednie parametry. Można też pomyśleć o odpowiednich sieczkach, które zapewniają odpowiednią pracę końskiego układu pokarmowego, ograniczając podaż potencjalnie tuczących substancji.
- Trening, trening! Trening nie tylko pomaga w spaleniu kalorii, ale także sprawia, że układ hormonalny i układ trawienny konia pracują lepiej i wydajniej. Tak więc ruch jest podstawowym warunkiem sukcesu diety!
- Uwaga na pasze! Dobór paszy treściwej jest kluczowym elementem końskiej diety. Może się okazać, że konieczne jest ograniczenie bądź wręcz wyeliminowanie wysokokalorycznych zbożowych pasz! Warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu żywienia koni, który pomoże dobrać odpowiednią dietę dla wierzchowca, aby dostarczyć mu energii do pracy, ale uniknąć ryzyka nadmiernego otłuszczenia.
- A może w siatce? W niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się na przykład podawanie siana w siatce. Dzięki temu koń będzie jadł wolniej, mniej łapczywie, a w konsekwencji zje mniej, jednocześnie nie będzie to powodowało stresującej sytuacji przedłużającego się braku dostępu do jedzenia.
- Pamiętaj o wodzie! Stały dostęp do świeżej wody jest niezbędnym elementem prawidłowej opieki nad koniem. Pozwoli ograniczyć ryzyko kolki, wrzodów żołądka i innych schorzeń. Koniecznie zadbaj o prawidłowe nawodnienie konia!
ADM