Dobra ogrodzenie pastwiska to niezwykle ważna sprawa. Odpowiednio wykonane pozwala cieszyć się koniom odrobiną wolności na pastwisku zapewniając im bezpieczeństwo i powstrzymując przed niechcianymi ucieczkami. Sprawdź, które będzie najlepsze dla ciebie i twojego konia.
Jakie ogrodzenie pastwiska wybrać?
Drewniane – solidne i naturalne; jest bardzo popularnym rozwiązaniem w polskich stajniach. Dodatkowo jego barwa i tekstura sprawiają, że jest dobrze widoczne dla koni. Jest to jednak bardzo wymagający typ ogrodzenia. Jeśli już znajdziemy odpowiedniej jakości drewno, będzie ono wymagało częstej impregnacji. W innym wypadku grozi mu przegnicie, a w efekcie uszkodzenie. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że tego typu ogrodzenie wymaga częstszych napraw i regularnego wymienia desek lub słupów. Bywa także, że pada ono ofiarą końskich smakoszy, którzy uwielbiają obgryzać deski.
PCV – zdecydowanie jedno z bardziej estetycznych i cieszących oko. Białe płotki wokół pastwiska prezentują się naprawdę dobrze, jednak ten typ ogrodzenia ma także wady. Przede wszystkim jest to jedno z najdroższych rozwiązań. Dodatkowo, jest także mniej wytrzymałe niż jego drewniany odpowiednik. Zdarza się, że konie niszczą je, napierając na przęsła lub w nie kopiąc. Dlatego ten typ ogrodzenia dobrze jest dodatkowo ogrodzić pastuchem elektrycznym, by powstrzymać niszczycielskie zapędy kopytnych.
Pastuch elektryczny – to najtańszy typ ogrodzenia. Szeroka taśma owinięta wokół słupków sprawdzi się w przypadku, kiedy np. chcemy oddzielić część łąki i uchronić ją przed zadeptaniem przez konie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie w przypadku ogrodzenia całorocznego. Taśmy łatwo ulegają zerwaniu, co sprawia, że część ogrodzenia nagle dostaje pozbawiona prądu. Jeśli zamiast drewnianych słupków zdecydujemy się na te plastikowe, to dodatkowo musimy liczyć się z tym, że łatwo się wyginają i deformują. Poza tym zdarzają się konie nieczułe na impulsy elektryczne. Takie zwierzęta specjalizują się w ucieczkach z tak ogrodzonych pastwisk.
Metalowe – najczęściej wykonane z rurek. Tego typu ogrodzenia są bardzo wytrzymałe i odporne na końskie pomysły. Jednak w tym wypadku należy stale monitorować ich stan i odpowiednio je zabezpieczyć. Zardzewiałe rurki mogą łamać się pod naporem końskiego ciała, a w efekcie dotkliwie je poranić. Jednak odpowiednio zakonserwowane powinno służyć nam i kopytnym przez długie lata. Wadą jest jednak wysoki koszt instalacji i utrudnione wprowadzanie późniejszych modyfikacji. Dodatkowo może zdarzyć się, że jeżeli rurki zostaną zmontowane na nieodpowiedniej wysokości, to koń może wsadzić w nie nogę. Warto więc dobrze przemyśleć montaż.
Tekst: Judyta Ozimkowska