Wielka radość w kanadyjskiej prowincji, wraz z pierwszymi od dziesięcioleci, narodzinami źrebaka rzadkiej rasy Ojibwe Horse. Znane są także jako Lac La Croix Indian Pony (LLCIP) i jest to jedyna rodzima rasa koni stworzona w Kanadzie przez ludność Ojibwe (Odżibwejowie).
Ojibwe Horse – wyjątkowe narodziny
To pierwsze narodziny małej klaczki na farmie w pobliżu Dugald w Manitobie od czasu, gdy rasa ta została „lokalnie wymarła” z prowincji wiele lat temu. Podczas tradycyjnej ceremonii nadania imienia Ojibwe wybrano imię Giigwanens, co w języku angielskim oznacza Małą Kometę. Źrebię zostało wyhodowane na farmie Trevora Kirczenowa, który pełni funkcję rejestratora Ojibwe Horse Society.
Konie te niegdyś gęsto zamieszkiwały tajgi Ameryki Północnej, ale obecnie są uważane za krytycznie zagrożone. Archiwa wskazują, że mieszkały razem z pierwszymi osadnikami, które zgromadziły się w dzisiejszej Manitobie, a także w Ontario i północnych Stanach Zjednoczonych
„Ostatnich kilka osobników z rasy zostało uratowanych przez partnerstwo ludności rdzennej i nie-rdzennej w 1977 roku niedaleko Lac La Croix First Nation w Ontario. Teraz jest ich około 200 ”- mówi Kirczenow.
Ratunek ostatnich czterech klaczy
Ze względów zdrowotnych kanadyjski rząd w 1977 postanowił odstrzelić ostatnie cztery żyjące klacze żyjące w Lac La Croix. Fred Isham, Wally Olsen, Walter Saatela i Omar Hilde oraz mieszkańcy wioski zorganizowali ucieczkę do Minnesoty na farmę Waltera Saatela.
Do hodowli wykorzystano hiszpańskiego ogiera Mustanga Smokey SMR 169. Wraz ze wzrostem ich liczby Saatela sprzedawał lub oddawał konie innym hodowcom w pobliżu. Wszystkie dzisiejsze konie Ojibwe pochodzą od oryginalnych czterech klaczy, które zostały uratowane z Lac La Croix w 1977 roku.
Od 1992 roku w pomoc zaangażowało się Rare Breeds Canada koordynując przez kolejną dekadę kolejne działania mające na celu uratowanie rasy.
Matka klaczki Asemaa’kwe przyjechała z Ontario dwa lata temu. Ogier Crane, był w zeszłym roku w Manitobie, aby wziąć udział w programie hodowlanym stowarzyszenia Ojibwe Horse Society. Mała Giigwanens jest jego pierwszym potomstwem.
Ojibwe Horse Society zamroziło nasienie Crane’a, aby chronić rasę na przyszłość. W zeszłym roku w hodowli Ojibwe było tylko około 30 ogierów. Obecnie duży problem stanowi wąska pula genowa wśród ogierów.
Stowarzyszenie sfinansowało badania, które pokazują, że te konie mają wyjątkowe cechy genetyczne innych koni. Trwają dalsze badania, które sugerują, że konie Ojibwe mogły przebywać w Ameryce Północnej przed przybyciem Europejczyków.
Konie Ojibwe dawniej były mocno związane z codziennością miejscowej ludności. Pracowały jako zwierzęta pociągowe, przy holowaniu, spławianiu i pozyskiwaniu drewna oraz przy obrządkach duchowych. Obecnie wykorzystuje się je przy terapiach i zajęciach z młodymi ludźmi, aby mogli lepiej poczuć związek z lokalnym dziedzictwem kulturowym.