Nerwowy koń w terenie? Naukowcy podpowiadają : wybierz się zatem na lawendowe pole. Badania opublikowane w Journal of Equine Veterinary Science ujawniły znaczące oznaki zmniejszenia stresu u koni, które wdychały olejek lawendowy z dyfuzora.
Olejek lawendowy na stres dla koni
Badanie zostało przeprowadzone przez Isabelle Chea, studentkę studiów licencjackich na University of Arizona i Ann Baldwin, profesor fizjologii i psychologii.
“Konie mogą być pod dużym stresem, więc byłam zainteresowana sprawdzeniem, czy aromaterapia może pomóc w zmniejszeniu tego stresu” – mówi Chea.
Podczas zajęć Baldwin wykorzystuje konie, aby uczyć studentów o rytmie serca i zmienności tego rytmu, która jest miarą zmienności w czasie pomiędzy każdym uderzeniem serca. Oba wskaźniki są miarą poziomu stresu, jakiego doświadcza dana osoba lub zwierzę, chociaż zmienność rytmu serca jest znacznie bardziej czułym pomiarem.
Wpływ aromaterapii na konie był już badany kilkukrotnie np. podczas transportu konia w przyczepie. Wcześniejsze badania zawsze były przeprowadzane w sytuacji powodującej dodatkowy stres, jak właśnie wyżej wymieniony transport, czy przy głośnych dźwiękach. Jednak żadne z badań nie dotyczyło reakcji konia na aromaterapię w przypadku braku narzuconego stresora i żadnej zmierzonej zmienności rytmu serca.
Wpływ olejku lawendowego na konie – przebieg badań
“Chcieliśmy przetestować zwykłe konie, które nie są zestresowane przez dodatkowe czynniki zewnętrzne“- tłumaczyła Baldwin.- “Niektóre konie i niektóre rasy, z natury są bardziej zestresowane. Chcieliśmy więc wykorzystać konie, które nie były przestraszone celowo, żeby zobaczyć, jaki efekt ma na nich aromaterapia “.
Stworzono grupę badawczą dziewięciu koni, w różnym wieku, różnych ras. Każdy koń badany była na niewielkim padoku, będąc trzymanym przez opiekuna. Dyfuzor z olejkiem lawendowym trzymany był w bliskiej okolicy końskiego nosa.
Monitorowano tętno i zmienność rytmu serca w trzech częściach po 7 minut. Pierwsza część podczas zapoznania z dyfuzorem, kolejna z uruchomionym dyfuzorem w bliskiej odległości nosa i trzecia po wyłączeniu urządzenia.
Jaki był wynik eksperymentu?
“Częstość akcji serca się nie zmieniła. Zmieniło się coś, co nazywa się przywspółczulnym komponentem zmienności rytmu serca ” – wyjaśnia badaczka.- “Jednym z parametrów zmienności rytmu serca jest RMSSD, który reprezentuje przywspółczulne wejście, które jest relaksacyjną częścią autonomicznego układu nerwowego. Jeśli RMSSD idzie w górę, oznacza to, że koń jest zrelaksowany. Okazało się, że kiedy konie wąchały lawendę, RMSSD znacznie wzrósł w porównaniu do próby kontrolnej.”
Wyniki zostały potwierdzone obserwowanym zachowaniem koni. Zauważono sygnały świadczące o stanie zrelaksowania, takie jak obniżanie szyi, lizanie i żucie podczas wdychania lawendy.
Eksperyment powtórzono z użyciem pary wodnej i rumianku, z których żaden nie wykazywał podobnego działania uspokajającego lub wzrostu RMSSD.
“Z lawendą uzyskaliśmy efekt uspokajający, ale kiedy zmierzyliśmy to później, nie mieliśmy już efektu” – powiedział Baldwin. “Tak więc, tylko podczas wąchania lawendy, widzimy ten efekt uspokajający.”
Badania mają bezpośredni wpływ na jeźdźców, którzy szukają nowych lub naturalnych sposobów na uspokojenie niespokojnego lub nerwowego konia. Tradycyjne środki uspokajające często mają długotrwałe działanie, a lawenda może być używana dokładnie i precyzyjnie w razie potrzeby np. podczas wizyty kowala, czy weterynarza.
Badania dały jasne efekty w przypadku każdego konia, który brał udział w eksperymencie. Kolejne badania będą sprawdzały wpływ innych olejków i zależność efektu od ich dawki.
Nie potrzebny jest także dyfuzor, można nanieść kilka kropel olejku lawendowego na dłoń i trzymać ją blisko nozdrzy w stresującej dla konia sytuacji.
Źródło: https://www.j-evs.com/article/S0737-0806(18)30126-6/ppt