Przyjście na świat końskiego malucha to nie tylko wielkie emocje, lecz także spore wyzwanie hodowlane. Dlatego właśnie opieka nad klaczą po porodzie jest szczególnie ważna – zarówno w przypadku końskiej mamy, jak i jej źrebięcia.
Opieka nad klaczą po porodzie
Czas przeciętnej, prawidłowo przebiegającej akcji porodowej to około 15-30 minut. Jeżeli więc narodziny końskiego maluszka mamy już za sobą, po pomyślnej akcji porodowej nadchodzi czas, w którym hodowca i lekarz zajmują się klaczą-matką.
W cyklu hodowlanym, samica jest kryta w pierwszej rui poźrebięcej, czyli około dziewiątego dnia po porodzie (ruja ta waha się w granicach 7-12 dzień od wyźrebienia). Aby przygotować ją do kolejnego zapłodnienia, lekarz przeprowadzi cykl wlewek domacicznych, które ułatwią regenerację macicy oraz jej obkurczenie. W przypadku ciężkiego porodu, hodowca zazwyczaj odpuszcza pierwszą ruję, aby pozwolić klaczy na zasłużony odpoczynek. Chociaż jedynie około 25% klaczy pokrytych w rui poźrebięcej donasza ciążę (przeważnie dochodzi do obumarcia zarodka ze względu na niedostateczną regenerację błony macicy), jest ona często wykorzystywana przez hodowców, gdyż pozwala na dokładne wyznaczenie terminu następnych cykli rujowych.
U klaczy-matek, przed którymi stoi trudne zadanie wychowania źrebięcia, szczególną uwagę należy zwrócić na żywienie i suplementację. Nierzadko zdarza się u nich bowiem anemia. Szczególnie dotyczy to pierwiastek (klaczy, które rodziły po raz pierwszy) oraz starszych klaczy. W takim przypadku klacz w konsultacji z lekarzem weterynarii suplementujemy preparatami żelazowymi, najlepiej w formie chelatu, oraz preparatami dla klaczy karmiących.
Zadaniem hodowcy jest dobrać dietę tak, żeby zapewnić matce i źrebięciu odpowiednią ilość składników odżywczych. Matka w okresie laktacji traci wiele cennych minerałów wraz z mlekiem. Źrebak przez pierwsze dwa tygodnie życia pije około 5 litrów mleka dziennie, więc klacz nie musi dostawać bardzo energetycznych pasz. Do zwiększenia ilości białka w paszy klaczy (minimum 16%) powinno dojść w trzecim tygodniu życia malucha, kiedy zapotrzebowanie źrebaka na mleko zaczyna rosnąć.
Tekst: Anna Gołyś, lek. wet. Sławomir Gołyś