Schorzenia pokarmowe
Jak żywić konia w przebiegu leczenia objawów kolki, ochwatu, wrzodów czy kwasicy jelita grubego? Powinien przede wszystkim radzić prowadzący lekarz weterynarii we współpracy z wykwalifikowanym żywieniowcem. Należy jednak bezwzględnie pamiętać żeby używać pasz najwyższej jakości (wolnych od zanieczyszczeń, kurzu, pleśni, grzybów i bakterii) i gotowych pasz specjalistycznych produkowanych zgodnie z najwyższymi standardami.
A także:
- unikać niedozorowanego dostępu do pożywienia np. gdy ktoś karmi za nas.
- żywić według bytowego zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Zapotrzebowanie określają normy żywienia koni według których żywieniowiec bilansuje właściwą dawkę pokarmową.
- nie wprowadzać żadnych dodatkowych elementów diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub żywieniowcem.
Składniki dostarczające energii, białka, substancji mineralnych i witamin są niezbędne do zachowania podstawowych funkcji organizmu. Pamiętać należy też zawsze o stałym dostępie do świeżej i czystej wody. Wszystkie te składniki muszą znaleźć się w codziennej diecie chorego.
Ponieważ konie to zwierzęta roślinożerne wyżej wymienione substancje odżywcze należy podać w formie pasz pochodzenia roślinnego w postaci:
- pasz objętościowych czyli siana, sieczki, zielonki, sianokiszonki
- pasz treściwych jak ziarno zbóż (np. owies) lub gotowej mieszanki paszowej.
Do gotowych mieszanek paszowych, które bezpiecznie można stosować u koni chorych i rekonwalescentów należą bezowsowe, niskoskrobiowe mieszanki. Wzbogacane dodatkami siemienia lnianego, drożdży, otrąb, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów na nośnikach o wysokiej biodostępności. Ilości w jakich należy je podawać zależne są od diety, którą zbilansuje żywieniowiec i wskazówek lekarza weterynarii.