Powrót do domu
Gdy koń po operacji wróci do własnego boksu, właściciel i opiekunowie zwierzęcia biorą na siebie dalszy proces rekonwalescencji. Warto w tym okresie pozostawać w stałym kontakcie z weterynarzami.
Koń po okresie pierwszej rehabilitacji pooperacyjnej może normalnie jeść i pić, jednak wielu lekarzy zaleca, aby w pierwszych tygodniach po powrocie do stajni koń przebywał w boksie, wyprowadzany jedynie na spacery w ręku. W tym czasie zagoją się pozostałości po operacji, a organizm wróci do siebie po zabiegu.
Po tym czasie przez kolejny miesiąc koń może być wypuszczany na mały padok, bez towarzystwa innych koni. Dopiero po tym okresie można wrócić do normalnego całodziennego padokowania w towarzystwie innych koni. Dopiero po ok. 10-12 tygodniach od operacji można rozpocząć wdrażanie konia do pracy – o ile, oczywiście, proces regeneracji i gojenia się przebiegał bez problemów. Każdy kolejny etap rekonwalescencji należy konsultować z lekarzem weterynarii, jako że przebieg leczenia jest bardzo indywidualny i każdy koń może reagować inaczej.
Na to zwróć uwagę!
Obserwując konia, który ma za sobą operację kolki, zwracaj uwagę na następujące objawy:
- opuchlizna, gorączka, wszelkie objawy zakażenia
- zmiany w zachowaniu zwierzęcia – apatia i osowiałość, bądź niezwykła u konia nerwowość i nadmiar energii
- objawy kolkowe – nawet 50% koni może mieć nawroty objawów kolkowych, które zazwyczaj nie wymagają leczenia w klinice, ale wymagają kontroli przez lekarza weterynarii. Mogą oznaczać bóle związane z procesem gojenia się
- nagłe zmiany masy ciała
- koń powinien pić i jeść mniej-więcej normalnie; jeśli odmawia jedzenia bądź pije wyraźnie mniej, skontaktuj się z weterynarzem!