Szwy i rany
Opieka nad raną po zabiegu zazwyczaj powinna przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Niektórzy z nich nie zalecają jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przez właściciela, ze względu na duże ryzyko zakażenia i infekcji. Jeśli zaobserwujesz, że okolice rany są opuchnięte, zbiera się ropa bądź cokolwiek wygląda niepokojąco, natychmiast wezwij lekarza weterynarii, który podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli rana goi się bez problemów, zazwyczaj weterynarz zaleci jedynie uważne kontrolowanie procesu gojenia.
Jeśli użyto rozpuszczalnych szwów, nie będzie konieczne ich usuwanie. W przeciwnym razie szwy usuwane są po ok. dwóch tygodniach od zabiegu.
Żywienie rekonwalescenta
Większość koni po upływie tygodnia od operacji może wrócić do swojego normalnego żywienia. Pamiętajcie jednak, że tryb życia konia bardzo się zmieni, zwłaszcza jeśli wcześniej był w intensywnym treningu. Dopasujcie koniecznie dietę do mniejszego zapotrzebowania na energię! W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może też zalecić modyfikacje diety. Często błędy żywieniowe, takie jak podawanie zbyt małej ilości siana, brak dostępu do wody czy podawanie słabej jakośi pasz, są jednym z czynników powodujących kolki. Wtedy należy takie czynniki wyeliminować.
Sukcesy po operacji
Naukowcy z New Bolton Center przeprowadzili badanie koni wyścigowych, aby sprawdzić, jakie są ich szanse powrotu do kariery. Okazało się, że:
- 76% koni objętych badaniem (w wieku 2-5 lat) wróciło do ścigania
- konie po operacji kolki miały wyniki porównywalne do koni w podobnym wieku, które nie przeszły takiej operacji (nie licząc pierwszego pół roku po zabiegu)
Zawsze lepiej zapobiegać!
Niezależnie od tego, że leczenie kolki jest dziś możliwe i w większości przypadków skuteczne, z punktu widzenia końskiego zdrowia najlepiej, żeby kolki w ogóle uniknąć. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbać, aby warunki życia konia były możliwie bliskie naturalnych i nie przyczyniały się do ryzyka kolki.
Koń powinien jak najwięcej czasu spędzać na dworze, najlepiej na łące. Powinien mieć stały dostęp do wody, a udział zbóż powinien być ograniczony i kontrolowany przez specjalistów od żywienia. Pasza podawana koniowi powinna być zawsze jak najlepszej jakości. Koń powinien regularnie być poddawany kontroli uzębienia i odrobaczaniu, a wszelkie zmiany w końskiej diecie powinny być wprowadzane stopniowo.
Tekst: Anna Mędrzecka