Długie miesiące czekania, stresujące asystowanie przy porodzie i w końcu jest – na świat przyszedł kolejny koński maluch. Dobry hodowca oraz rozważny właściciel powinni jednak wiedzieć, jak wygląda poprawna opieka nad źrebięciem po jego narodzinach. Oto najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać!
Opieka nad źrebięciem
Nowo narodzone źrebię oraz jego matka wymagają specjalnej opieki i troski. Począwszy od narodzin, często poprzedzonych wielogodzinnym wyczekiwaniem i nocnymi dyżurami w stajni, przez pierwsze miesiące życia, zabiegi weterynaryjne, wizyty kowala, pierwsze wiązanie do karmienia i zakładanie kantara – przez cały czas wpływamy na młodego osobnika, kształtując jego charakter i wpływając na jego umiejętność do życia zarówno pośród ludzi jak i w stadzie.
Pierwsza doba po narodzinach źrebięcia jest kluczowa, jeśli chodzi o pobranie siary i dostarczenie przeciwciał do organizmu malucha. Pierwsza doba to również okres niezwykle ważny jeśli chodzi o zachowanie wobec człowieka. Mowa tutaj o zjawisku zwanym imprintingiem. Imprinting, czyli wpajanie, polega na wykorzystaniu naturalnych mechanizmów adaptacyjnych źrebaka do nawiązania wyjątkowej więzi z człowiekiem.
Doświadczona w tym zakresie osoba, przeprowadzi szereg zabiegów polegających na dotykaniu źrebięcia w różnych miejscach, czy odczulaniu go na różne przedmioty (folia, spray). Zabiegi te pozwolą uzyskać konia ufnego i chętnego do współpracy, który traktuje człowieka jako przyjaciela.
Kwestią niezwykle ważną w profilaktyce chorób źrebiąt jest stała obserwacja okolic pępka. Po uprzednim przerwaniu pępowiny i dezynfekcji pępka, właściciel powinien kontynuować proces odkażania przez kolejne dni. Zwraca się wtedy szczególną uwagę na ewentualną bolesność i wilgotność tego miejsca. W przypadku wystąpienia któregoś z tych objawów bezzwłocznie udzielona powinna zostać pomoc weterynaryjna.
Profilaktyka zdrowotna przeprowadzana u młodego osobnika polega na ułożeniu odpowiedniego planu szczepień i odrobaczeń oraz regularnego rozczyszczania. Warto tutaj zaznaczyć, iż odrobaczamy zawsze zarówno matkę, jak i źrebię oraz całą grupkę koni, z którą przebywają na co dzień. Szczegółowy plan podany został w tabeli poniżej.
Zabiegi profilaktyczne wykonywane przy źrebięciu:
- 1-5 dzień życia dezynfekcja pępka
- 1-14 dzień życia podawanie preparatów żelazowych co 5 dni
- 2 miesiąc odrobaczanie
- 3 miesiąc rozczyszczanie
- 4 miesiąc odrobaczanie+ rozczyszczanie+ szczepienie tężec/grypa
- 5 miesiąc szczepienie tężec/grypa
- 6 miesiąc odrobaczanie + rozczyszczanie
- 8 miesiąc rozczyszczanie
- 10 miesiąc odrobaczanie + rozczyszczanie
- 11 miesiąc szczepienie tężec/grypa
Pamiętajmy, że pierwsze miesiące są kluczowe, jeśli chodzi o naukę u źrebięcia – mamy wtedy szansę na wypracowanie poprawnych wzorców. Uczestniczmy zatem aktywnie w tym wyjątkowym okresie, aby zyskać w przyszłości wspaniałego, wyważonego i mądrego konia.
Tekst: Anna Gołyś, lek. wet. Sławomir Gołyś