Jakie są parametry życiowe konia i jak przeprowadzić badanie ogólne? Warto to wiedzieć, żeby na bieżąco kontrolować stan zdrowia naszego wierzchowca!
Dlaczego warto badać
Mimo że leczeniem koni zajmuje się lekarz weterynarii, właściciel konia powinien wiedzieć, jak zbadać najważniejsze parametry życiowe konia. W ten sposób łatwiej zorientujemy się, jeśli zacznie się dziać coś niepokojącego. Będziemy też w stanie lepiej przekazać lekarzowi informacje o stanie zdrowia zwierzęcia, co pozwoli na lepszą ocenę sytuacji.
Co i jak badamy?
Temperatura (prawidłowo ciepłota ciała) powinna być mierzona w odbycie. Wykorzystujemy do tego celu zwykły cyfrowy termometr, taki sam jak w przypadku ludzi. Należy pamiętać, aby do badania użyć tzw. poślizgu, czyli np. żelu lub wody z mydłem, aby badanie odbyło się bezpiecznie dla konia. Prawidłowy odczyt u koni to 37,5-38,5°C, w przypadku źrebiąt nawet 39°C. Temperatura niższa wskazuje zazwyczaj na osłabienie, zaś wyższa może oznaczać obecność stanu zapalnego. Jeśli odczyt odbiega od normy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii!
Oddechy – do tego pomiaru należy obserwować ruchy boków konia. Często oddech będzie lepiej widoczny tuż za żebrami, ponieważ klatka piersiowa konia nie rozszerza się znacząco podczas nabierania powietrza. Niepokoić powinien nas nierówny, głośny lub przyspieszony oddech. Jeśli koń w spoczynku wykonuje więcej niż 16 oddechów na minutę – wezwij weterynarza! Może to świadczyć o bólu, duszności, reakcji alergicznej bądź problemach z układem krążenia.
Tętno – najprostszy sposób pomiaru to pomiar na twarzowej na żuchwie. Przesuwając palce po gałęzi żuchwy, u podstawy głowy konia, wyczujemy wypukłość. Znajdziemy tam wiązkę naczyniowo-nerwową, zawierającą tętnicę, żyłę i nerw twarzowy. Przykładając w tym miejscu palce, wyczujesz falę tętna. Pamiętaj nie dociskaj zbyt mocno, wtedy uniemożliwisz dopływ krwi a tym samym zbadanie tętna. Pomiar wykonujemy przez 60 sekund, licząc ilość wyczutych fali tętna. Warto przez kilka dni mierzyć tętno spoczynkowe naszego konia, aby dowiedzieć się, jaką przyjmuje zwykle wartość – u różnych koni może być ona różna.
Czas kapilarny – to czas potrzebny do ponownego wypełnienia krwią naczyń krwionośnych po ucisku. Aby go zbadać, przyciśnij palcem dziąsło konia przez sekundę, a następnie obserwuj, jak szybko uciśnięte miejsce wróci do swojego pierwotnego koloru. Powinno to nastąpić niemal natychmiast. Błony śluzowe powinny być różowe (nie ciemnoczerwone, blade lub zsiniałe) i lśniące. Najlepiej sprawdzić to, obserwując spojówkę oka lub dziąsła konia. Nieprawidłowości w badaniu błon śluzowych mogą świadczyć o odwodnieniu oraz o problemach z układem krążenia konia.
Parametry życiowe konia
Poniżej prezentujemy typowe parametry życiowe konia. Regularnie badaj swojego konia, aby poznać jego indywidualne parametry i łatwo wychwycić wszelkie odstępstwa od normy.
- Temperatura: 37,5-38,5ºC (u źrebiąt może być wyższa)
- Tętno: 28-40 uderzenia/min w spoczynku
- Oddechy: 8-16 /min
- Czas kapilarny: do 2 sek.
- Błony śluzowe: różowe, błyszczące
ADM