Rozgrywki na Igrzyskach Paraolimpijskich wciąż trwają, ale jeździecki świat mógł już oglądać dekoracje zawodników, którzy wywalczyli medale w klasyfikacji indywidualnej paraujeżdżenia! Warto więc poznać nagrodzonych jeźdźców oraz dowiedzieć się, co jeszcze czeka nas, jeżeli chodzi o paraujeżdżenie w Rio de Janeiro.
Paraujeżdżenie w Rio de Janeiro
Zacznijmy od małego przypomnienia – jedyną jeździecką dyscypliną, która rozgrywana jest w ramach Igrzysk Paraolimpijskich, jest paraujeżdżenie i właśnie te rozgrywki możemy śledzić na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Zawodnicy podzieleni są na 5 grup w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz możliwości jeździeckich. Ta skala klasyfikacyjna, opracowana przez Brytyjczyka Chrisa Meadena, przedstawia się następująco: poziom Ia (tylko jazda stępem), poziom Ib (jazda stępem i krótkie odcinki kłusem), poziom II (jazda stępem i kłusem), poziom III (jazda stępem, kłusem i galopem), poziom IV (jazda stępem, kłusem i galopem oraz chody boczne).
Medale indywidualne
Paraujeżdżenie w Rio przyciągnęło na trybuny tłumy widzów, którzy mogli już oglądać ceremonie wręczenia medali zawodnikom za ich indywidualne doskonałe rezultaty.
Grupę Ia zdominowały Brytyjki – Sophie Christiansen na klaczy Athene Lindebjerg zdobyła medal złoty, a srebrny krążek zawisł na szyi Anne Duncham, która wywalczyła go na ogierze Ljt Lucas Normark. Razem z Brytyjkami na podium stanął Brazylijczyk Sergio Oliva startujący na klaczy Coco Chanel. W grupie Ib złoty medal zdobył Austriak Pepo Puch na Fontainenoir, srebro wywalczył Brytyjczyk Lee Pearson na Zionie, a brąz – Dunka Stinna Kaastrup i Smarties. Jeżeli natomiast chodzi o rozgrywki na poziomie II, tutaj najlepsza okazała się Brytyjka Natasha Baker, która na Cabralu wyprzedziła w klasyfikacji indywidualnej dwie Holenderki – Demi Vermeulen na Burberry (medal srebrny) oraz Rixt Van Der Horst na klaczy Caraat (medal brązowy).
[Not a valid template]
Z kolei w grupie III na najwyższym stopniu podium stanęła Norweżka Ann Cathrin Lubbe, która startowała na Donatello, a towarzyszyły jej Dunka Susanne Sunesen (miejsce drugie na Demanturze) i Szwedka Louise Etzner Jakobsson (miejsce trzecie na Que Faire).
Złoty medal w grupie IV wywalczyła Brytyjka Sophie Wells, która zwycięstwo odniosła na wałachu Fbw Rainman. Miejsce drugie należało natomiast do Belgijki Michele George dosiadającej podczas konkursu Valeriusa, na trzecim miejscu uplasował się Holender Frank Hosmar, startujący na Alphaville.
Kiedy kolejne medale?
Przed zawodnikami paraujeżdżenia jeszcze walka o medale w konkursie Freestyle oraz wyniki drużynowe. Już dzisiaj przeprowadzone będą konkursy Freestyle na wszystkich poziomach, a po nich opublikowane zostaną zaktualizowane wyniki każdej z reprezentacji i dowiemy się, które z ekip zdobyły miejsca na podium!
Tekst: Magdalena Pertkiewicz