Paszport dla konia to podstawowy dokument naszego podopiecznego. Jeśli chcemy zgodnie z prawem podróżować z naszym koniem lub postanowiliśmy go sprzedać, rzeczą konieczną jest posiadanie paszportu zwierzęcia. Przedstawiamy więc, jakie kroki należy podjąć, aby wyrobić paszport koniowatego.
Paszport dla konia – kto się tym zajmuje?
Wydawaniem paszportów zajmuje się Polski Związek Hodowców Koni, który posiada także spis ksiąg hodowlanych. Niezależnie od pochodzenia naszego zwierzęcia uzyskamy dla niego paszport po złożeniu odpowiednich dokumentów. Nie trzeba się więc martwić, że nasz koń nie jest “rasowy”, ponieważ nie jest to wymóg konieczny do wyrobienia koniowatemu paszportu. Aby ułatwić właścicielom koni składanie próśb o wydanie paszportu, PZHK działa poprzez Okręgowe Związki Hodowców Koni (OZHK), które znajdują się w 15 różnych miejscach na terenie Polski (podzielone są pomiędzy województwa).
Krok po kroku – jak wyrobić paszport
- Pierwszym krokiem jest wypełnienie druku “zgłoszenie konia do rejestru“.
- Po uzupełnieniu dokumentu należy wysłać go na adres Okręgowego Związku Hodowców Koni, który jest najbliższy miejscu stacjonowania konia. Niektóre OZHK umożliwiają wypełnienie druku rejestracyjnego on-line (Kujawsko-Pomorski, Warszawski i Wrocławski). Jest to spore ułatwienie dla właścicieli, którzy mogą zgłosić konia do opisu bez konieczności wychodzenia z domu.
- Kiedy druk trafi do OZHK, powinna skontaktować się z nami osoba oddelegowana przez tę instytucję i uprawniona do dokonania opisu i elektronicznej identyfikacji (zaczipowania) naszego konia. Ważne! Czipowanie jest obowiązkowe dla koni identyfikowanych po dniu 1 lipca 2009 r.
- Następnym krokiem jest opłacenie paszportu i czipa. Cena waha się pomiędzy 100-200 zł (w zależności od badań, jakie wykonujemy). Opłatę uiścimy od razu przy wizycie osoby z OZHK. Za opłacenie tych usług otrzymamy kwit lub fakturę.
- Wnioskujący może sam odebrać paszport w siedzibie OZHK lub poprosić o wysłanie go pocztą (listem poleconym). Przygotowanie i dostarczenie dokumentu może trwać do 90 dni.
Informacje w paszporcie
Informacje zawarte w paszporcie to zbiór najważniejszych specyfikacji konia. Między innymi odnajdziemy tam wiadomości o właścicielach konia, nazwie i numerze przyżyciowym (identyfikacyjnym) konia, jego pochodzeniu, rasie i rodzicach. Dalsza część paszportu to informacje dotyczące zdrowia konia, szczepień i badań laboratoryjnych przeprowadzanych przez lekarzy. W czasie życia konia jego paszport powinien być zatem regularnie uzupełniany.
Co jeszcze możemy znaleźć w dokumentach naszego kopytnego?
- Zmiana właściciela – każda sprzedaż konia będzie skutkowała zmianą właściciela. Aby wpisać te informacje do paszportu konieczne jest wypełnienie druku “zgłoszenie zmiany właściciela“. Nowy właściciel musi zgłosić konia jako własność w ciągu 7 dni.
- Sprzedaż konia za granicę – tu konieczność powiadomienia o sprzedaży konia spoczywa na osobie sprzedającej będącej ostatnim polskim właścicielem.