Są nie tylko defektem urody, lecz także mogą być zwiastunem poważniejszych dolegliwości. Pęknięcia na kopytach to problem, który dotyka wielu koni. Warto wiedzieć, czym mogą być spowodowane.
Pęknięcia na kopytach
Jednym z najczęstszych powodów jest zły balans kopyta i nieprawidłowe werkowanie. Jeżeli kopyta ciągle pękają mimo regularnych wizyt kowala, to warto przyjrzeć się jego pracy i skonsultować ją z innym fachowcem. Zwłaszcza wtedy, kiedy obecny kowal wszystkie nasze uwagi o stanie kopyt kwituje stwierdzeniem „ten typ tak ma”. Róg pęka także wtedy, kiedy zbyt długo odwlekamy termin kolejnego werkowania. Wówczas można zauważyć, że w niektórych miejscach się obłupuje, zostawiając brzydkie poszarpane brzegi.
Kopyta mogą pękać także z powodu nieprawidłowej diety konia. Jeżeli zwierzę wraz z pożywieniem nie otrzymuje odpowiedniej ilości niezbędnych mikro- i makroelementów, to znajdzie to odbicie w stanie jego kopyt. W poprawie takiego stanu rzeczy pomóc mogą preparaty z biotyną, jednak przed ich zastosowaniem zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Trzeba przy tym podkreślić, że wszelkie suplementy będą działać dopiero na nowy róg kopyta. Jeżeli wydaje się wam, że całe kopyto zaczyna się poprawiać, to prawdopodobnie padliście ofiarą autosugestii. Niestety z istniejącymi pęknięciami mało co da się zrobić (poza dbaniem, by nie szły dalej) i raczej należy uzbroić się w cierpliwość w czasie ich zrastania.
Zdarza się także, że róg pęka w czasie wyjątkowej suszy, jednak nie jest to reguła. Jeśli nasz koń ma zapewnione odpowiednią dietę i regularne wizyty kowala, to brak wody nie powinien wyrządzić większej szkody rogowi kopytowemu. Niemniej jednak należy dbać o odpowiednie nawilżenie. Jak w wielu przypadkach także i w tym warto zwrócić się w kierunku natury. Spacer po porannej rosie lub postanie z koniem w kałuży na myjce będzie dobrym wstępem do lepszego nawilżenia. Przy nakładaniu wszelkich smarów i maści dobrze jest robić to na uprzednio zlane wodą kopyta. Pozwoli to na dłużej utrzymać wilgotność rogu. Chociaż bywa ona dość popularna, to lepiej unikać smarowania kopyt oliwką. Wbrew pozorom może ona potęgować przesuszenie.
Jeżeli pęknięcie pojawia się nagle, to może się okazać, że jest wynikiem urazu mechanicznego. Mocne kopnięcie w ścianę boksu lub ogrodzenie potrafi poczynić szkodę nie tylko w końskiej nodze, ale i w jej zakończeniu. W takim wypadku zawsze warto upewnić się, czy pęknięcie nie idzie zbyt głęboko i czy samo uderzenie nie spowodowało jakiegoś poważniejszego urazu.
Tekst: Judyta Ozimkowska