Gdyby można było kupić trochę pewności siebie… ile byś zapłacił? Na szczęście dzięki naszym poradom możesz sam trzymać nerwy na wodzy i wykorzystać stres jako sposób na osiągnięcie lepszych wyników, zamiast powód do utraty kontroli!
Pewność siebie w jeździectwie
Zależnie od tego, jaką masz osobowość, jakie stawiasz sobie cele w jeździectwie, i czego potrzebujesz w codziennej pracy, różnie ocenisz wartość pewności siebie. Na początek spróbuj sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- Czy uważasz, że pewność siebie jest ważnym elementem pracy z koniem?
- Jak oceniasz swój poziom pewności siebie i opanowania?
- Jak sądzisz, na ile możesz świadomie wpływać na swój poziom pewności siebie?
Jeździec pewny siebie | Jeździec, któremu brakuje pewności siebie |
– podejmuje wyzwania – koncentruje się na celu i dążeniu do niego – nie rezygnuje z założonych celów – nie zniechęca się niepowodzeniami – konsekwentnie realizuje swoje założenia | – wybiera łatwiejsze, mniej wymagające zadania – skupia się na „przetrwaniu” – łatwiej się zniechęca – często nie rozwija w pełni swoich możliwości – niepowodzenia podcinają mu skrzydła |
Waga problemu
Jeździectwo jest bardzo różnorodnym sportem. W urozmaiconym treningu jednego dnia jedziemy konno na spokojny spacer, drugiego dnia wybieramy się na galop kondycyjny po łące, trzeciego dnia trenujemy na hali, a w weekend wybieramy się na zawody do całkiem obcej stajni. W każdej z tych sytuacji opanowanie i pewność siebie pomogą nam, jeśli cokolwiek pójdzie niezgodnie z planem – albo żeby mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze. Nie jest chyba zaskoczeniem, że między pewnością siebie jeźdźca a osiąganymi przez niego wynikami jest istotna zależność.
Wystarczy, że spróbujesz sobie przypomnieć takie momenty z własnych treningów lub startów, kiedy czułeś się wyjątkowo pewny siebie i rozluźniony, oraz takie, kiedy nerwy cię paraliżowały. Zastanów się teraz: jak różniły się od siebie stawiane ci zadania, a jak odbierałeś te różnice? Kiedy byłeś bardziej skupiony i na czym? Kiedy było ci łatwiej osiągnąć zamierzone cele treningu? Jak oceniasz swoją jazdę i swoje wyniki – czy były wysokie jak na twoje możliwości, czy właśnie miałeś wrażenie, że nie dałeś z siebie wszystkiego?
Zanotuj sobie odpowiedzi na powyższe pytania. Sądzę, że na tym etapie nie musimy cię już dłużej przekonywać, że pewność siebie jest istotną cechą każdego jeźdźca.