Amerykańscy naukowcy sugerują, że pięć palców u koni nadal jest obecne! A dokładnie – ich pozostałości… Gdzie się kryją?
Pięć palców u koni?
Koniowate to współcześnie jedyne zwierzęta, które poruszają się na tylko jednym palcu. Dlaczego konie mają kopyta? W trakcie ewolucji zwierzęta te zwiększały masę swojego ciała, a jednocześnie ich środkowy palec stawał się coraz mocniejszy i odporniejszy na przeciążenia. To ułatwiało im poruszanie się po twardych równinach.
Do wykształcenia pierwszych form kopyt doszło u nich 5 milionów lat temu, ale jednak wciąż da się w znaleźć u koni pozostałości po kilku palcach! Tak twierdzą amerykańscy badacze.
Naukowcy z New York Institute of Technology College of Osteopathic Medicine podważają dotychczasowe twierdzenia, że koniowate tak znacząco zmieniały się w czasie. Palce u nich po prostu zanikały, więc zwierzęta te funkcjonowały z coraz mniejszą ich liczbą.
Według nowojorczyków nadal palce funkcjonują w końskim organizmie, chociaż kluczowy jest tylko jeden. Ślady po dawno utraconych palcach wciąż istnieją u koni i jest ich aż pięć w każdym z przednich kopyt.
Badacze dokładnie przyjrzeli się w laboratorium dwóm stadiom końskich zarodków. Podczas obserwacji pod mikroskopem okazało się, że ich kopyta są uformowane z pięciu wyraźnie podobnych do palców grudek. Wraz z rozwojem zarodka stopniowo zwężają się one, tworząc szponiastą końcówkę, która “rozlewa się” po urodzeniu.