Drugi i czwarty palec znalezione
Podobne ślady po wspomnianych guzkach naukowcy odnaleźli u dorosłych koni, a zlokalizowane są one na kości śródręcza. W naukowym opracowaniu tego tematu pojawiła się sugestia, że małe, podłużne kości znajdujące się wzdłuż zewnętrznych boków kości śródręcza u współczesnych koni są pozostałościami drugiego i czwartego palca.
Osoby pracujące nad zagadnieniem zgadzają się jednak, że wyjaśnienie to jest jeszcze niekompletne. Ponadto nie uwzględnia ono umiejscowienia pierwszego i piątego palca.
Ponieważ zgodnie z ich odkryciami koń na pewno nie jest stworzeniem jednopalczastym, twierdzą natomiast, że pierwszy i piąty palec nie zostały utracone na drodze ewolucji, ale połączyły się z palcami drugimi i czwartymi. Ich pozostałości można się doszukiwać w tylnych częściach małych kości określanych jako drugi i czwarty palec.
“Nasze badania wykazały też, że na każdą przednią kończynę u współczesnych koni przypada od pięciu do siedmiu wiązek nerwowo-naczyniowych. Sugeruje to, że dodatkowe palce zaczynają się u koni rozwijać, ale na dalszym etapie rozwoju nie różnicują się” – tłumaczy Melinda Danowitz z zespołu badawczego.
Teraz naukowcy przewidują, że genetycy wykorzystają próbki DNA do sprawdzenia ich teorii.
Źródło:
, , , , , , The evolution and anatomy of the horse manus with an emphasis on digit reduction” (http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/5/1/171782)Tekst: Magdalena Pertkiewicz