Z pewnością słyszałeś o tak zwanym syndromie trzeszczkowym. To poważne schodzenie, które może spowodować wykluczenie konia z treningu. Jakie mogą być pierwsze objawy syndromu trzeszczkowego i kiedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii?
Czym jest syndrom trzeszczkowy
Choroba zwyrodnieniowa trzeszczki kopytowej, czyli popularnie „syndrom trzeszczkowy”, to schorzenie przewlekłe i postępujące. Jest to też jedno określenie dla zwyrodnień dotykających kilku struktur: trzeszczki kopytowej, kaletki trzeszczki (podścięgnowej), więzadeł pobocznych trzeszczki, więzadła trzeszczkowego dalszego nieparzystego czy części dystalnej ścięgna mięśnia zginacza głębokiego.
Syndrom trzeszczkowy jest jedną z częstych przyczyn kulawizn przednich nóg koni. Występuje przede wszystkim u koni starszych, ale zdarza się również u młodych 3-4 latków.
Rozpoznaj objawy
Jakie są pierwsze objawy, które mogą wskazywać na wystąpienie u konia syndromu trzeszczkowego? Kulawizna spowodowana urazem aparatu trzeszczkowego może mieć charakter nagły lub przewlekły. Charakterystyczna dla syndromu jest kulawizna na twardym podłożu, można też zaobserwować zwiększenie bolesności w ruchu po okręgu. W zależności od stopnia rozwoju choroby, kulawizna może być bardziej widoczna w stępie niż w kłusie. Konie wykazują sztywny krok, szczególnie po ruszeniu z miejsca, a stopień dyskomfortu zmniejsza się po rozgrzewce.
Klinicznie obserwujemy skrócenie kroku – ból przy wyproście stawu kopytowego, koń unika napięcia aparatu trzeszczkowego. Największy problem mają tu konie z tzw. długim kopytem, u których moment odbicia powoduje największe napięcie. Właściciele często mogą zaobserwować typową postawę z wysuniętą do przodu, lekko zgiętą i opartą na czubku kopyta kulejącą kończyną. U niektórych pacjentów występuje zwiększone tętnienie tętnic, szczególnie w ostrej fazie, bolesność ścięgna przy ucisku, obrzęk i deformacja na wysokości koronki. Kopyto w syndromie trzeszczkowym, szczególnie w sytuacji przewlekłej, staje się mniejsze w porównaniu z drugim.
Pierwsze objawy syndromu trzeszczkowego
Te objawy powinny zwrócić twoją uwagę:
- wyraźna kulawizna, intensywniejsza na twardym podłożu i podczas ruchu po kole
- sztywny krok, często wyraźniejszy w stępie niż w kłusie
- mniejszy ból po rozgrzewce
- wysunięta do przodu, lekko zgięta, oparta na czubku kopyta kulejąca kończyna
- obrzęk i deformacja na wysokości koronki
- kopyto wydaje się mniejsze niż drugie
Tekst: Lekarze Weterynarii Patrycja i Robert Zientkowscy