Piruet w galopie to ćwiczenie, które pomoże wypracować u konia większą siłę zadu i skrócenie foulee w galopie.
Ćwiczenie – piruet w galopie
Piruet (półpiruet) jest obrotem o 360 stopni (180 stopni) wykonywanym na dwóch śladach o promieniu równym długości konia, gdzie przód porusza się wokół zadu. Piruety (półpiruety) wykonuje się zwykle w stępie zebranym lub zebranym galopie, mogą być także wykonywane w piaffie.
W piruecie (półpiruecie) przednie kończyny i zewnętrzna tylna kończyna poruszają się wokół wewnętrznej tylnej kończyny. Wewnętrzna tylna kończyna zakreśla koło tak małe, jak to jest możliwe. Niezależnie od chodu, w którym piruet (półpiruet) jest wykonywany, koń jest lekko zgięty w kierunku, w którym jest prowadzony, postawiony na pomoce, przy lekkim kontakcie, przesuwa się spokojnie po kole, zachowując kolejność stawiania nóg w danym chodzie. Potylica pozostaje najwyższym punktem w całości ruchu.
W czasie wykonywania piruetów (półpiruetów) koń powinien utrzymać aktywność (także w stępie) oraz nigdy nie powinien poruszać się do tyłu lub w bok. Przy wykonywaniu piruetów (półpiruetów) w galopie zawodnik powinien utrzymać lekkość ruchu, przy jednocześnie akcentowanym zebraniu oraz zaangażowaniu i obniżeniu zadu (wyraźne zginanie stawów). Integralną częścią oceny ruchu jest jakość skoków galopu poprzedzających i kończących piruet w galopie. Skoki galopu powinny charakteryzować się podwyższoną aktywnością i zebraniem przed rozpoczęciem piruetu, a równowaga powinna być zachowana do jego zakończenia.
Dzisiaj zaprezentujemy proste i łatwe ćwiczenie dla koni które już zaczęły wstępnie lub zaczynają naukę półpiruetów w galopie. Bardzo często mamy problem z mocniejszym skróceniem w galopie i konie zaczynając ten element tracą kontrolę nad ilością wykonywanych foule podczas galopu dlatego zaczynamy od skrócenia galopu, a gdy mamy to już opanowane dopiero wtedy idziemy dalej.
Jak wykonać ćwiczenie?
Pracujemy na kwadracie. Galopujemy po ścianie galopem zebranym i próbujemy skrócić galop, jednocześnie skręcając w bok dosłownie jakby przenosząc tylko przód w bok dokładnie na dwie lub trzy foule. Galopujemy dalej na wprost do kolejnego zakrętu robiąc dokładnie to samo.
Sam skręt wykonujemy z pomocą cofniętej zewnętrznej łydki, zewnętrznej wodzy która spycha szyję i łopatkę do wewnątrz i zalecam wewnętrzną rękę dać wyraźnie do środka odstawiając od szyi pokazując odpowiedni kierunek gdzie się trzeba zgiąć i skręcić.
Dla bardziej pobudliwych koni zalecam zacząć nawet od jednej foule w bok. Celem tego ćwiczenia jest przede wszystkim uzyskanie naszej kontroli nad ilością foule w półpireucie a potem w piruecie.
Bardzo często widzimy konie które wpadają w półpiruet i jak najszybciej obkręcając się zawracają co jest dużym błędem a jeździec nie ma nawet czasu aby to poprawić i w jakikolwiek sposób skorygować dlatego nie śpieszmy się do ciasnego i szybszego ćwiczenia bo nie zawsze stopień trudności daje nam pełna kontrolę tego co chcemy technicznie wykonać.
Korzyści z ćwiczenia
- skrócenie foule w galopie
- większe zebranie i podniesienie potylicy
- duże zaangażowanie zadu który musi się podstawić inaczej się nie da
- kontrola nad ilością foule
- zwiększa uważność na nasze pomoce
Tekst: Anna Deręgowska