Konie mają silny instynkt ucieczki. Często potrafią płoszyć się w sytuacjach, kiedy ucieczka jest większym zagrożeniem niż sam “przerażający” obiekt. Płochliwy koń to niekoniecznie wina natury.
Płochliwy koń – natura czy wychowanie?
Konie są zwierzętami uciekającymi, raczej nie zdarza im się mierzyć ze swoimi strachami. Będą ostrożne i nieufne wobec wszystkiego co nowe i dziwne. Ten instynkt jest jednym z najsilniejszych. Wszystkie konie są „zaprogramowane” aby „dać nogę” w sytuacji zagrożenia. Niektóre rasy zostały wyhodowane na trochę „flegmatyczne”, np. ciężko pracujące konie zimnokrwiste. Jednak w pewnych sytuacjach każdy koń ucieknie. Odpowiedni trening i budowanie zaufania do człowieka i jeźdźca spowoduje zminimalizowanie tej chęci ucieczki, bądź raczej jej konieczności.
Młode konie będą oczywiście bardziej płochliwe, niż starsze i doświadczone. Także bardzo ważne jest szkolenie młodych koni, od niego zależy, czy jako dorosłe zwierzęta będą łatwo się płoszyć. Kluczowe jest zachowanie spokoju, kiedy koń się przestraszy i kontrolowanie swoich emocji. Własny strach nie może wzmagać tego, który koń już przeżywa. Jeśli podczas jazdy koń się czegoś boi, należy śmiało, ale ze spokojem zapoznawać konia z obiektem, aż do niego przywyknie i poczuje, że nie ma powodu do strachu.
Większość osób kupuje konia starszego, już ujeżdżonego i wychowanego. Minusem jest to, że nie znamy do końca jego przeszłości, ani tego jak był ujeżdżany. Jeśli kupimy konia dorosłego, który jest ciągle płochliwy, czeka nas naprawdę wiele pracy, wysiłku i stresujących sytuacji. To nawyki, których ciężko oduczyć dorosłe już konie.
Czy płochliwość wynika z natury i charakteru konia?
Konie niektórych ras mają większe predyspozycje do ratowania się ucieczką. A gdy to już się stanie całą energię wkładają w jak najszybsze i jak najdalsze ucieknięcie od zagrożenia, nieważne kto zostaje w tyle… Oczywiście nie znaczy to, że konie zimnokrwiste są strachoodporne. Jednak jeśli zwrócimy uwagę jakie konie wybierane są do policji konnej zauważymy, że przeważnie są to średnie lub ciężkie i masywne wierzchowce. Takie które mają stabilną psychikę i równoważoną naturę. Bardziej prymitywne rasy także będą charakteryzowały się bardziej „odważnym” charakterem. Nie bez znaczenia jest też charakter konkretnego zwierzęcia.
Czy płochliwość wynika ze złego wychowania?
Wykluczając skrajne przypadki występują konie, u których nadmierna płochliwość wynika z niewłaściwego ujeżdżenia. Płochliwy koń może utracić pewność siebie ze względu na jeźdźca. Właściwy trening powinien prowadzić do tego, by koń zaufał swojemu partnerowi. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zmienić końskiej natury, jednak koń ufający swojemu przewodnikowi nie będzie podatny na paniczną i często niebezpieczną ucieczkę. Także umiejętne oswajanie strachów i próba odczulania konia na niepokojące sytuacje pomoże w zbudowaniu jego pewności siebie. Pamiętaj, żeby podczas takiej pracy zadbać o bezpieczeństwo swoje i wierzchowca! Aby zbudować pewność siebie konia potrzebna jest cierpliwość, umiejętności i zaangażowanie.
MZ