Chcielibyśmy dziś zaprezentować ćwiczenie, które pomoże Wam w drodze do zaawansowanego zebrania, a także będzie ciekawym urozmaiceniem treningów i sposobem na poprawę koncentracji wierzchowca.
Po kole z ustępowaniem
Ćwiczenie, które chcielibyśmy Wam dziś zaproponować, możecie wykonywać dopiero, kiedy koń jest zrównoważony w galopie, jest dobrze ustawiony na pomoce i nie sprawia problemów przy prowadzeniu w galopie na wewnętrznym śladzie. Musi też umieć wykonać poprawne ustępowanie od łydki w galopie, nie tracąc rytmu i tempa. Dopiero kiedy te elementy składowe ćwiczenia są opanowane, czas przystąpić do pracy.
W ramach rozgrzewki przed przystąpieniem do właściwego ćwiczenia możesz wykonać kilka kół w różnych miejscach ujeżdżalni, aby przygotować konia do stawianego mu zadania. Możesz też płynnie zmniejszać i zwiększać średnicę koła w galopie.
Wykonanie
Zagalopuj na lewą nogę przy ścianie. Wjedź na koło o średnicy 20 m. Wybierz taki punkt ujeżdżalni, w którym łatwo będzie ci pilnować utrzymania równego koła (najlepiej punkt C lub A). Na kole pilnuj równego rytmu galopu i ustawienia konia. Pojedź koło dwukrotnie. Koń powinien być rozluźniony i skupiony.
Kiedy wrócisz do punktu, w którym wjechałeś na koło (na rysunku jest to punkt C), poproś konia o ustępowanie od zewnętrznej łydki. Zmniejsz w ten sposób koło, pojedź po obwodzie mniejszego koła, a następnie za pomocą ustępowania od łydki wróć na szerszy obwód. Następnie zmień kierunek i wykonaj ćwiczenie w drugą stronę.
Zwróć uwagę
Wymagaj reakcji na delikatne pomoce, w razie potrzeby dodawaj ćwiczenia uwrażliwiające (czyli zadziałaj łydką mocniej aż do uzyskania reakcji, a następnie wróć do delikatnych sygnałów). Uwaga! Musisz mieć pewność, że koń rozumie twoje sygnały.
Pilnuj swojej pozycji w siodle. Nie staraj się „przestawiać” konia dosiadem, nie pochylaj się do przodu. Dąż do tego, żeby zmiana pomocy była jak najmniejsza. Starannie prowadź konia i nie dopuszczaj do utraty rytmu i tempa galopu podczas zmiany obwodu koła.
Korzyści z ćwiczenia
+ poprawia kontrolę zewnętrznej zadniej nogi
+ poprawia zebranie
+ pomaga w koncentracji wierzchowca
+ poprawia jakość i zrównoważenie galopu
Tekst: Sylwia Andrzejewska