W lecie, gdy konie intensywnie się pocą, elektrolity są szczególnie istotne. Jak działają, kiedy i w jakiej formie je podawanie elektrolitów jest wskazane i potrzebne?
Czym są elektrolity?
Elektrolity to związki przewodzące ładunki elektryczne, które wyzwalają w organizmie impulsy nerwowe. U koni najważniejsze elektrolity to sód, chlor, potas i magnez. Zaangażowane są w szereg podstawowych funkcji komórkowych, w tym np. skurcze mięśni szkieletowych, serca, przepony. Utrata elektrolitów i równowagi elektrolitowej może mieć daleko idące konsekwencje, wpływając praktycznie na cały organizm konia. Ubytek elektrolitów, tak jak utratę wody, trzeba szybko uzupełniać. Dodatek soli w postaci kostek, tzw. lizawek, uzupełnia podaż sodu i chloru w codziennej diecie i jest niezbędny do spełnienia podstawowego zapotrzebowania pokarmowego na elektrolity. Konie, które nie wykonują żadnej pracy lub pracują lekko i niewiele się pocą, w czasie wysokich temperatur samodzielnie pobierają odpowiednie ilości elektrolitów z lizawki i z pasz. Zapotrzebowanie na elektrolity rośnie wraz z intensywnością pocenia, a to zależy od: poziomu wysiłku z uwzględnieniem poziomu szybkości i jakości podłoża, warunków środowiskowych (wilgotność, temperatura powietrza), przygotowania kondycyjnego do określonej intensywności wysiłku i indywidualnego pobrania wody.
Podawanie elektrolitów
Ubytek elektrolitów uzupełnia się dodatkiem suplementu elektrolitowego w ilości rekomendowanej przez producenta produktu. Producent przy formułowaniu składu suplementu na podstawie norm ustala dawki, jakie należy podać przy utracie określonej ilości potu. Przy wyborze takiego produktu należy zawsze kierować się renomą producenta, ponieważ rynek „zalany” jest dużą ilością tanich produktów, które niewystarczająco pomagają naszym koniom. Wybierając suplement elektrolitowy warto przyjrzeć się również ilości cukrów zawartych w składzie. Wiele suplementów ma w składzie nawet kilkadziesiąt procent dekstrozy (cukru prostego, o działaniu podobnym do glukozy), co sprawia, że kupując je płacimy producentowi za niepotrzebny cukier.
Większość suplementów elektrolitowych podaje się do paszy lub do wody. Należy je stosować zawsze po wysiłku i dbać o to, by w trakcie ich pobrania koń miał dostęp do dużej ilości wody. Należy unikać podawania elektrolitów w sytuacji gdy koń odmawia picia! Podanie elektrolitów po wysiłku bez uzupełnienia strat wody pogłębia odwodnienie, ponieważ woda ucieka z ustroju do przewodu pokarmowego.
Tekst: lek. wet. Agnieszka Bestry