Nowe badania mają zamiar sprawdzić czy i jak działa podkuwanie na ścięgna konia. Jak podkuwanie przekład się na obciążenie stawów koni. Czy nowe badania pomogą odpowiedzieć na pytanie: Podkuwać czy nie podkuwać?
Podkuwać czy nie podkuwać?
Uniwersytet Guelph w Kanadzie poprowadzi badania, które mają wyjawić jak obciążone są końskie stawy zależnie od tego czy konie są podkute czy nie. Czy pozwoli to rozwiązać odwieczny dylemat koniarzy? Zapewne musiałyby być przeprowadzone na większą skalę, ale od czegoś trzeba zacząć.
Zasadniczo badania w tej dziedzinie były prowadzone w ramach różnic w obrębie chodów konia i ras. Dr Jeff Thomason postanowiła sprawdzić, jak zmienia się obciążenie stawów zależnie od podkucia i badania będą trwały tego lata.
Badania mają wykazać, jak zmienia się obciążenie na stawy zależnie od tego czy koń jest podkuty czy nie. Danielle Halucha studenkta dr Thomason przekazuje, że badane są obecnie podkute konie podczas różnych ćwiczeń, dyscyplin na różnym podłożu i pod różnymi jeźdźcami.
Po zakończeniu padań tym samym koniom zostaną zdjęte podkowy, będą miały czas na przystosowanie się. A następnie badacze przeprowadzą takie same badania podczas tych samych ćwiczeń, na tym samym podłożu i pod tymi samymi jeźdźcami, co podczas wcześniejszych prób, tylko bez podków.
Konie badane są podczas ruchu po prostej, na łukach, zakrętach za pomocą czterech różnych sensorów. Wykorzystywane są także urządzenia monitorujące ruch konia i prędkość. Różne figury, ćwiczenia wykonywane są na różnych rodzajach podłożach takich jak: beton, guma, piasek w różnych chodach, także w kontrgalopie.
Naukowcy, jak i my jesteśmy ciekawi co pokażą badania, Jaka jest różnica obciążenia u koni podkutych i niepodkutych. Być może wyniki pomogą w podjęciu decyzji niektórym osobom?
MZ