Czym jest presja?
Warto ustalić, co rozumiemy pod słowem „presja”. W zależności od poziomu wytrenowania konia, presją może być:
- Dawanie koniowi pracy – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że zdecydowana większość rzeczy, jakie wykonujemy z koniem, wytrącają go z jego strefy komfortu i podwyższają mniej lub bardziej poziom adrenaliny.
- Prośba o ustąpienie/ zadanie do wykonania – niezależnie czy dajemy ją ręką czy łydką, też jest rodzajem wywierania presji np. przyspieszenie, zmiana chodu, nowa figura na ujeżdżalni
- Wywołanie jakiegokolwiek czynnika strachu – używania batów, sticków, mowy ciała i straszenie konia w celu osiągnięcia jakiegoś efektu, najczęściej uzyskania ruchu.
- Wywoływanie bólu – poprzez niewłaściwy trening i złe podejście możemy wywołać presję zadając koniowi ból. Oczywiście nie należy tego robić, ale warto mieć tę świadomość kiedy ktoś będzie szukał poparcia na skuteczność swoich brutalnych metod.
Trening konia opiera się na prostym założeniu że koń chce osiągnąć spokój i uniknąć presji. Wywołujemy presję w celach treningowych, żeby nauczyć konia myślenia, jak wyjść z zaistniałej sytuacji i dostać nagrodę, ale nie po to, żeby dać mu dyskomfort. Presja musi mieć charakter przejściowy i być środkiem, a nie celem.