Spocony koń, zmęczony po intensywnym treningu, a do tego rosnące temperatury. Pot u koni to normalna sprawa, ale w ekstremalnych warunkach może stanowić źródło problemów. Co konie tracą, gdy nadmiernie się pocą, i jak można im pomóc w upalne dni?
Pot u koni
Wraz z potem koń traci głównie chlor (Cl), sód (Na), potas (K) oraz w mniejszej ilości magnez (Mg) i wapń (Ca). W trakcie intensywnej pracy temperatura pracujących mięśni wzrasta, a wydzielany pot zapobiega przegrzaniu organizmu. Jednocześnie podczas utraty wody wraz z potem dochodzi do wzrostu stężenia jonu sodu (Na) w tkankach, co oczywiście powoduje wzrost pragnienia u konia.
Jeśli takiemu spragnionemu koniowi dostarczymy samą wodę do picia, niezwierającą elektrolitów, to – jak na ironię – wchłonięta woda rozcieńczy poziom Na, a to w konsekwencji zahamuje potrzebę picia, mimo że koń jest odwodniony. Jest to ten sam mechanizm, który sprawia, że himalaiści w górach unikają picia czystej wody. Aby przywrócić w takim wypadku prawidłowe stężenie sodu, dochodzi do bardzo wzmożonej pracy nerek.
Aby więc pomóc końskiemu organizmowi w powrocie do równowagi, należy dostarczyć koniowi wodę wraz z elektrolitami, co pozwoli organizmowi na zneutralizowanie skutków odwodnienia bez naruszania równowagi poziomu sodu. Koń nie będzie odczuwał zatem zwiększonego pragnienia. Oczywiście, zapotrzebowanie na elektrolity u konia to kwestia indywidualna, którą warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Zależy ona bowiem od obciążenia zwierzęcia pracą, a także od temperatury i wilgotności otoczenia.
Zazwyczaj w normalnych, a nie ekstremalnie upalnych warunkach i przy odpowiedniej diecie oraz regularnym, ale niezbyt forsownym treningu nie ma potrzeby podawania tych substancji w codziennej diecie. Na co dzień po zwykłej jeździe w ciepły dzień podawanie dodatkowych elektrolitów nie musi być niezbędne. Pamiętaj jednak o zapewnieniu koniowi dostępu do świeżej wody!
Dosłownie spłynąć potem
Koń biegnący z prędkością około 20 km/h traci około 3-4 litrów potu. Natomiast warto wiedzieć, że w każdym wydalonym przez organizm litrze wody znajduje się około 10 gramów elektrolitów (u koni biorących udział w dyscyplinie WKKW utrata elektrolitów może wynosić nawet 500 gramów w ciągu dwudniowych zawodów!).
Konie są w stanie wydalić nawet do 15 litrów potu w ciągu godziny podczas ciężkiej pracy czy też gorących i wilgotnych dni. Jeżeli niedobory nie zostaną uzupełnione, może dojść do odwodnienia organizmu. Odwodnienie najłatwiej sprawdzić, chwytając za fałd skóry na szyi i ocenę szybkości powrotu do stanu pierwotnego. Jeżeli skóra od razu wróciła na swoje miejsce, wówczas wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast pozostaje przez jakiś czas w formie nadanej jej przez nasze palce, wówczas może to być niepokojący sygnał świadczący o odwodnieniu.