Wykorzystaj przeszłość jako motywację
W tym miejscu chciałabym wam powiedzieć STOP. Idąc w tym kierunku sprawiacie, że wasza głowa jest w przeszłości i rozważacie elementy na które już nie macie wpływu. Łatwiej wam będzie trenować kiedy zaakceptujecie, że tak było przed przerwą, a teraz jest inaczej. Doświadczenia z przeszłości możecie za to wykorzystać jako motywację, obserwację swoich postępów lub ustalenie konkretnych elementów, które chcecie udoskonalać np.; przed przerwą moje ręce były swobodne, moje pomoce precyzyjne, a dosiad niezależny. Dzięki konkretom, na których możecie się obecnie skupić, o wiele łatwiej i szybciej wrócicie do wymaganego od siebie stanu.
Warto jednak, aby poziom, do którego będziecie dążyć na nowo, był wyższy i lepszy niż to co wcześniej. Dlaczego? Ponieważ Wasze ciało pamięta pracę, którą poprzednio wykonaliście, i tylko potrzebuje czasu, aby dane ruchy stały się dla niego ponownie naturalne. Ten czas możecie dać sobie jedynie poprzez pracę nad swoim podejściem. Nie jest potrzebne zagłębianie się w zmartwieniach typu „wtedy było lepiej”. Zamiast powtarzać sobie ogólne hasła jak; „wszystko mi wychodziło”, wykorzystujcie to co już było jako kierunkowskaz, do tego aby być coraz lepszym.
Kiedy już określisz swoje cele, warto spisać je na kartce papieru. Wystarczy ująć je w formie haseł. Jeśli działa to na ciebie motywująco, możesz wybrać np. zdjęcie lub ilustrację, które zobrazują to, do czego dążycie. Najlepiej umieścić też zapis w widocznym miejscu, np. na lustrze, w pace ze sprzętem lub w swoim telefonie. Ważne jest to żeby mieć często styczność z tym do czego dążycie.
Reasumując zaplanujcie czas na powrót do formy, a następnie wykorzystajcie go, aby być jeszcze lepszym niż przed przerwą.
Rozwój po przerwie!
Zamiast skupiać się na tym, co już umiałeś, wykorzystaj to jako drogowskaz, aby być coraz lepszym! Jak to osiągnąć?
– ustal, nad czym konkretnie chcesz teraz pracować, aby być z siebie zadowolonym. Jaki mały element, nad którym będziecie pracować przez najbliższe 3 treningi sprawi wam satysfakcję?
– daj sobie czas na pracę nad tymi elementami. Określ, ile czasu potrzebujecie, aby wrócić do formy. Może to być miesiąc, dwa albo 2 tygodnie. Warto również uwzględnić, na ile czas i możliwości obecnie pozwalają wam na regularne trenowanie.