Prawidłowe skracanie wodzy często sprawia problemy jeźdźcom. Wiele osób jednocześnie skraca obie wodze, przesuwając je w palcach, lub bardzo gwałtownie skraca jedną, później drugą wodzę. Jak zatem to powinno wyglądać?
Prawidłowe skracanie wodzy – jak powinno wyglądać?
- Weź wodze w jedną rękę
- Przesuń jedną dłoń na wodzy do przodu i złap w miejscu, w którym docelowo ma się znaleźć ręka po skróceniu wodzy
- To samo powtórz drugą ręką
Podczas skracania wodzy kontakt powinien być miękki i elastyczny. Wodze należy skracać z wyczuciem, zawsze najpierw jedną, potem drugą. Jeżeli jeździec szybko skraca obie wodze, powoduje często usztywnienie szyi konia i opór przed działaniem wędzidła. W zachowaniu miękkości konktaktu podczas skracania wodzy pomogą delikatne zgięcia szyi konia lub wykonanie ustępowania od łydki.
Jak sprawdzić czy mamy “dobrze ustawiony” kontakt?
Jednym z ćwiczeń, które mogą pomóc w sprawdzeniu, czy koń jest na poprawnym kontakcie, jest żucie z ręki, czyli sprawdzenie, czy zwierzę jest prawidłowo podstawione na wędzidle i rozluźnione. Kiedy ręka jeźdźca idzie do przodu, koń powinien rozciągnąć się do przodu i w dół. Rytm i tempo muszą pozostać bez zmian. Wierzchowiec nie powinien stracić równowagi i “opaść w przód”. Po krótkiej chwili nabieramy ponownie kontakt. Jeśli koń chętnie się rozciąga, a następnie bezproblemowo wraca na lekki kontakt, mamy dowód na to, że praca jest prawidłowa. Ten “test” możemy wykonywać wielokrotnie podczas jazdy.
Tekst: Karolina Piechowska