Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że nasze wierzchowce “mieszkają” w swoich boksach. Ale na prawidłowy boks dla konia składa się kilka bardzo ważnych czynników, o których należy pamiętać!
Wyróżniamy utrzymanie konia: stanowiskowe; boksowe i biegalnie. Obecnie już się nie stosuje stanowisk, gdzie zwierzę stoi uwiązany przy żłobie bez swobody ruchu. Jest to najgorszy rodzaj stajni, a w wielu krajach utrzymywanie koni na uwięzi jest wręcz zabronione. Boksy są jak na razie w Polsce najbardziej popularnym systemem utrzymania.
Prawidłowy boks dla konia
Dorosły koń powinien mieć zapewniony boks o wymiarach co najmniej 9 m² na jedno zwierzę, zaś klacz ze źrebakiem – co najmniej 12 m² i wyposażony w żłóbek dla źrebaka. Rozwiązaniem są więc pomieszczenia np. o wymiarach 3×3 m oraz 4×3 m. W boksach konie muszą stać na odpowiedniej ściółce (słoma, trociny, torf…) dobieranej do potrzeb danego zwierzęcia i utrzymywanej w czystości (regularnie wymienianej). Jasną sprawą jest także, że trzeba zadbać o to, by boks był dla konia miejscem bezpiecznym. Oznacza to, że należy sprawdzać, czy w boksie:
- nie ma wystających ze ścian, podłogi lub sufitu niebezpiecznych elementów, o które koń mógłby skaleczyć się lub nawet poważnie zranić;
- jest równa podłoga (bez dziur, pochyłości czy też kamieni);
- ściany są wykonane z mocnych materiałów i w taki sposób, że zapewniają zwierzętom właściwe oraz solidne odgrodzenie;
- żłób oraz poidło są zamocowane porządnie i bezpiecznie oraz czy koń na pewno ma do nich wygodny dostęp;
- drzwi suwane bądź otwierane działają prawidłowo i koń nie jest w stanie sam ich otworzyć.
Dobrze także, gdy w stajni obecne są okna – im większe, tym lepiej. Oczywiście, poza kwestią naturalnego oświetlenia boksów bardzo istotna jest także sprawna wentylacja w pomieszczeniach, gdzie przebywają konie, oraz temperatura w stajni.
Trzeba pomyśleć także o pracy, która będzie wykonywana przy koniach oraz ich boksach. Stajenni powinni mieć możliwość łatwego usuwania obornika, ścielenia słomy (lub innych ściółek), zadawania pasz oraz pracowania w bezpiecznych warunkach.
Wskazania, jakie powinny być minimalne warunki utrzymania koni i innych zwierząt gospodarskich zawiera Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich (Dz.U. nr 167, poz. 1629 ze zm.). Jest to akt wykonawczy do Ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U. nr 106 z 2003 r., poz. 1002 ze zm.).
Tekst: Małgorzata Rokicka, MP