Prehistoryczne przedstawienie głowy konia ukryte przez ponad stuletnie graffiti zostało odkryte przez naukowców w jaskini we wschodniej Francji. 12 000-letnie malowidła pomogą w rozwiązaniu zagadek historii człowieka?
Prehistoryczne przedstawienie głowy konia we wschodniej Francji
Archeolodzy z University of Tübingen odkryli dwie jaskinie z prehistorycznymi malowidłami ściennymi pochodzącymi z ostatniej epoki lodowcowej.
Grupa naukowców pod kierownictwem profesora Haralda Flossa z wydziału Early Prehistory and Quaternary Ecology współpracowali z hiszpańskimi naukowcami. Skupili się na południowej Burgundii – regionie, w którym prawdopodobnie spotkali się neandertalczycy i ludzie współcześni.
Jaskinie znajdują się w gminie Rully w Départment Saône-et-Loire.
“Ponieważ częstotliwość miejsc paleolitycznych jest tutaj szczególnie wysoka, naukowcy podejrzewali od pewnego czasu, że będzie tam jaskinia z malowidłami” – mówi Floss. – „Po raz pierwszy w 150-letniej historii badań tego okresu udało nam się udowodnić, że ówczesny człowiek tworzył sztukę na ścianach jaskiń. W Grottes d’Agneux posługiwano się narzędziami kamiennymi i malarstwem, aby tworzyć wizerunki zwierząt, w tym konia i prehistorycznego jelenia.”
Naukowcy pracowali z ekspertem ds. prehistorycznej sztuki jaskiń, Juana Ruiza z Uniwersytetu Cuenca w Hiszpanii.
Analiza ścian przebiegła z pomocą nowoczesnych technik skanowania. 12 000-letnie malowidła zostały pokryte późniejszymi datowanymi od XVI do XIX wieku. Następnie specjalne oprogramowanie umożliwiło archeologom zrekonstruowanie oryginalnych prac.
Zebrali również wiele indywidualnych zdjęć w fotogrametryczną dokumentację prac, aby nadać im bardziej trójwymiarowy wygląd.
Wykorzystując datowanie radiowęglowe naukowcy datowali węgiel drzewny znaleziony w jaskini na okres ok. 12 tys. lat temu.
Badacze z Tübingen starają się odkryć tajemnice ostatnich neandertalczyków i pierwszych współczesnych ludzi na terenie Europy. W jaskini Verpillière I w Germolles znaleziono znaki ostatniej neandertalskiej kultury (Châtelperronien) w Europie Zachodniej.
Natomiast w Saint-Martin-sous-Montaigu odnaleziono pozostałości myśliwskiego obozu złożonego w górnym paleolicie tj. około 25 000 lat temu.
Jednocześnie naukowcy po raz pierwszy mogli pokazać, że pierwsi współcześni ludzie w Europie – kultury oryniackiej – osiedlili się w tym regionie.
“Wczesno-nowoczesni ludzie kierowali się rzekami, które rozprzestrzeniali się po całym kontynencie” – wyjaśnia Floss.
Najnowsze odkrycia pozwalają rzucić odrobinę światła na to, gdzie ostatni neandertalczycy spotkali się ze współczesnym człowiekiem.
Około 600 studentów wzięło udział w wielu latach wykopalisk w Tübingen we Francji. Około 30 prac – na poziomie licencjackim, magisterskim i doktoranckim – napisano o tych pracach.
Źródło: Harald Floss, Andreas Pastoors (Eds.): Palaeolithic rock and cave art in Central Europe?, Verlag Marie Leidorf, Rahden, 2018.