Problemy z oczami u koni mogą mieć bardzo nieprzyjemne skutki, ale są objawy świadczące o tym, że coś złego dzieje się z oczami wierzchowców. Same tego nie powiedzą wprost, dlatego trzeba być uważnym i objawy zgłaszać weterynarzowi.
6 oznak, które wskazują na problemy z oczami u koni:
- Ból – to najpowszechniejszy objaw wielu problemów zdrowotnych. Koń odczuwający ból oczu będzie je często zamykał lub mrużył. W przypadku, gdy ma ciągle zamknięte oczy, nie należy próbować ich otwierać w celu sprawdzenia, co się dzieje. Najlepiej pilnie zgłosić się do weterynarza.
- Zaczerwienione spojówki – zaczerwienione spojówki mogą sygnalizować zapalenie spojówki. Można je zaobserwować nawet wtedy, kiedy koń ma częściowo przymknięte oczy.
- Zamglenie rogówki – błękitna lub biała „mgiełka” na oku może znajdować się zarówno na niewielkiej, jak i na dużej powierzchni oka, zasłaniając źrenicę zwierzęcia.
- Opuchlizna – powieki i okolice oczu są powiększone, nabrzmiałe, a skóra wokół nich jest napięta.
- Wydzielina – w niektórych przypadkach może pojawić się intensywne łzawienie, nagromadzenie śluzu, ropy, a w skrajnych przypadkach nawet krwi. Jeśli musisz przemyć oko, zrób to delikatnie, ciepłą wodą. Dobrze jest też zrobić zdjęcie oka przed przemyciem, aby później móc pokazać weterynarzowi, jak wyglądała wydzielina.
- Wrażliwość na światło – światłowstręt może pojawić się w jednym lub w obu oczach. Może to być pierwszy i jedyny objaw, jaki zauważysz. Jeśli koń cierpi na jakieś schorzenie, może mrużyć oczy w słoneczny dzień, podczas gdy w pochmurny ma normalnie otwarte oczy – warto zwrócić na to uwagę! Niepokojącym objawem powinno być też odwracanie głowy od źródła światła. Należy obserwować obydwoje oczu i porównywać je ze sobą.
Jeśli zauważysz u swojego konia któryś z tych objawów, skontaktuj się z weterynarzem, aby zapobiec rozwojowi problemu i pogorszeniu wzroku zwierzęcia. Na pewno nie bagatelizuj oznak problemów, gdyż skutki mogą prowadzić nawet do utraty wzroku!
Tekst: MZ