Uzębienie koni różni się od ludzkiego, ale to nie znaczy, że problemy z zębami u koni należą do rzadkości. Dlatego też każdy właściciel konia powinien wiedzieć, które objawy powinny go zaniepokoić i zasugerować problem stomatologiczny.
Problemy z zębami u koni – objawy
- Podczas jedzenia koń nietypowo porusza szczękami – w górę i dół zamiast na boki. Może to wskazywać na wadliwe ścieranie się zębów.
- Koń naślinia pokarm, ale nie jest w stanie go żuć (najprawdopodobniej ze względu na ból). Niepokojącym sygnałem powinno być też znajdowanie takiego półprzeżutego pokarmu w żłobie lub jego okolicy.
- Koń ślini się bardziej niż zazwyczaj.
- Zwierzę ma nieprzyjemny zapach z pyska lub nozdrzy.
- Koń szybko kończy pojenie. Dlaczego należy na to zwrócić uwagę? Zimna woda może powodować ból i zniechęcać zwierzę do picia.
- Wierzchowiec chudnie, ponieważ nie jest w stanie prawidłowo spożywać pokarmu.
- Koń ma częste problemy z przewodem pokarmowym (powracające kolki z zatkania). W tym wypadku przyczyną może być połykanie paszy, która nie została dostatecznie rozdrobniona.
- W okolicy szczęki/żuchwy konia pojawia się obrzęk, który może świadczyć o zapaleniu lub tworzącym się ropniu wierzchołka zęba. W przypadku młodych koni nie należy pomylić takiego obrzęku z powiększonym obrysem (guzem) w żuchwie, który występuje w związku z zaburzeniem wyrzynania się zębów stałych.
- Koń sprawia problemy podczas jazdy – stał się bardziej wrażliwy lub wręcz nadwrażliwy na wędzidło, potrząsa głową lub w inny sposób demonstruje niezadowolenie przy oddziaływaniu wędzidła. Czasem ból zębów może powodować też opieranie się na wędzidle i brak reakcji na sygnały ze strony jeźdźca (a przy tym zagryzanie wędzidła i skręcanie szyi).
Tekst: Paweł Dukacz