Jazda konna nawet na poziomie rekreacyjnym niesie ze sobą duże ryzyko urazów, złamań, a nawet wstrząśnienia mózgu. Na te ostatnie naukowcy postanowili zwrócić szczególną uwagę, niestety wyniki badań nie są zbyt optymistyczne. Problemy związane ze wstrząśnieniem mózgu po upadku z konia mogą utrzymywać się przez lata!
Problemy związane ze wstrząśnieniem mózgu
Naukowcy dowodzą, że niekorzystne efekty mogą utrzymywać się nawet do 4 lat po przebyciu wstrząsu. Badaczka z Auckland University of Technology, Alice Theadom wraz z zespołem badawczym sprawdzali długoterminowy wpływ wstrząśnienia mózgu na umiejętności kognitywne.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie Plos One wykazywali oni, że pojawia się coraz więcej dowodów na to, że skutki wstrząsu mózgu można odczuwać nawet do roku po nim, a kilka prac naukowych zaobserwowało efekty do kilku lat po.
Do badań wybrano 232 przypadki osób w wieku powyżej 16 lat, które doświadczyły wstrząśnienia mózgu ok. 4 lata przed rozpoczęciem analiz. Grupę wybrano spośród osób, które brały już udział w badaniach nad tym urazem. Wszystkie przypadki były sprawdzane przez zespół diagnostyczny neurologów, klinicystów i neuropsychologów w celu określenia kwalifikowalności do badań naukowych.
Brano pod uwagę osoby, które był oszołomione lub zdezorientowane po incydencie, stracili przytomność przez 30 minut lub mniej i / lub nie byli w stanie pamiętać, co zdarzyło się podczas wypadku.
Po testach
Uczestnicy badań przechodzili przez serię testów, aby znaleźć wszelkie dowody na objawy po wstrząśnieniu tj. lęki, depresja i problemy ze snem. Pytania dotyczyły także zaangażowania w działania społeczności.
Wyniki były porównywane z grupą kontrolną i były dzielone ze względu na wiek oraz płeć. Objawami były także zaburzenia poznawcze, częste zapominanie, problemy z koncentracją, dłuższy proces myślowy. W porównaniu do grupy kontrolnej osoby, które przeszły wstrząs mózgu miały mniejszy udział w społeczności, słabsze więzi społeczne.
„Nie było różnic między fizycznymi i emocjonalnymi objawami dwóch grup, co wskazuje, że wszelkie problemy ustąpiły w miarę upływu czasu. Jednak objawy poznawcze mogą stać się trwałe, a wstrząs mózgu może wpłynąć na długoterminowe uczestnictwo społeczności.” -powiedział zespół badawczy.
Co ciekawe wyniki cztery lata po wstrząśnieniu nie różniły się od tych uzyskanych rok po wypadku. Zespół zaznacza, że powinno się podjąć wcześniejsze interwencje w przypadku osób z wstrząśnieniem mózgu, aby móc zapobiec długoterminowym negatywnym skutkom.
“Utrzymywanie się objawów poznawczych cztery lata po urazie sugeruje, że objawy, które nie ustępują w ostrej fazie po urazie, prawdopodobnie staną się przewlekłe.” – mówią naukowcy.
Badania uzupełniają wcześniejsze, które sprawdzały produktywność osób w 4 lata po wstrząśnieniu mózgu. Wpływ wypadku wykracza poza obszar pracy i braku możliwości koncentracji. Najnowsze badania udowadniają, że wstrząs ma duży wpływ także na udział jednostki w działaniach społecznych i relacjach.
Badane grupy były podzielone także na tych, którzy po urazie udali się do szpitala, posiadali opiekę medyczną przez dłuższy czas oraz tych, którzy w ogóle z niej nie skorzystali. Ustalenia wykazały, że osoby zwracające się o pomoc medyczną wykazywały najsłabsze efekty długoterminowe. Co jest mocnym punktem najnowszych badań, pomagających poprawić leczenie i skutki wstrząsu w przyszłości.
W skład zespołu badawczego wchodzili Theadom, Nicola Starkey, Suzanne Barker-Collo, Kelly Jones, Shanthi Ameratunga i Valery Feigin, różnie powiązani z Auckland University of Technology, University of Waikato i University of Auckland.
Źródło: Theadom A, Starkey N, Barker-Collo S, Jones K, Ameratunga S, Feigin V, et al. (2018) Population-based cohort study of the impacts of mild traumatic brain injury in adults four years post-injury. PLoS ONE 13(1): e0191655. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0191655
Tekst: Małgorzata Zbierska