W sierpniu 2016 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt ustawy zmieniającej strukturę zarządzania tą sferą gospodarki. Projekt likwidacji ANR wywołał duże kontrowersje także w ramach rządu. Co zakłada i jakie mogą być konsekwencje dla stadnin koni?
Projekt likwidacji ANR
Pierwotny projekt zakładał likwidację Agencji Nieruchomości Rolnych i połączenie jej wraz z Agencją Rynku Rolnego w nową strukturę – Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przypomnijmy, że dziś państwowe stadniny koni podlegają nadzorowi ANR. Nowa agencja ta miałaby przejąć zadania ANR i ARR, przy czym część zadań ARR miałaby przejąć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Już na tym etapie projekt spotkał się z ostrą dyskusją podczas konsultacji publicznych. Swoje wątpliwości wyraziła m.in. Krajowa Izba Gospodarcza czy Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Niedawno rząd przyjął znowelizowaną wersję projektu: projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. KOWR miałby powstać z połączenia ANR i ARR. Podczas konsultacji międzyresortowych pojawiły się wątpliwości wobec nowego projektu. Ostatecznie uzyskał on jednak akceptację rządu.
Wątpliwości wobec projektu
Projekt likwidacji ANR i ARR i ustanowienia w ich miejsce nowej struktury zaniepokoił m.in. ministra finansów. W opinii tego ministerstwa dowiadujemy się, że w projekcie przewidziano niskie wymagania wobec kandydatów na stanowiska dyrektorskie, połączone z bardzo dużymi uprawnieniami przyznawanymi tym osobom. Powoływanie i odwoływanie dyrektorów i zastępców dyrektorów oddziałów terenowych KOWR będzie leżało w gestii ministra, a nie, jak do tej pory, prezesa agencji.
Ministerstwo Cyfryzacji dodało, że agencja będzie miała bardzo szeroki dostęp do ewidencji i rejestrów państwowych, zbliżony do dostępu, jaki mają służby specjalne.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel udzielił niedawno wywiadu dla PAP, w którym odniósł się także do sprawy projektowanych zmian. “Głównym sposobem wykorzystania ziemi ma być rolnictwo – powiedział w wywiadzie. – Ponadto będzie zwiększony nadzór właścicielski nad spółkami, które są obecnie w gestii ANR. Trzeba im zapewnić prawidłowy rozwój poprzez dobre zarządzanie” – dodał.
Co ze stadninami?
Jak projektowane zmiany odbiją się na zarządzaniu stadninami koni? Z pewnością zwiększą łatwość ręcznego sterowania zarządem stadnin z poziomu ministerstwa. Czy wyjdzie to na dobre polskiej hodowli?…
ADM