Federacje w większości na NIE
We wstępnej propozycji zmiany zasady krwi dyskutowane było przede wszystkim słownictwo obowiązujące w aktualnych regulacjach. Według federacji jeździeckich z Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Norwegii i Szwecji zastąpienie słowa “wskazujące” (ang. indicating) na “powstałe w wyniku” (ang. “as a result of”) w odniesieniu do widocznych na końskim ciele śladów mogło by pozostawiać zbyt wiele miejsca na wolną interpretację zdarzeń oraz grozić niespójnością w stosowaniu tej reguły na zawodach jeździeckich.
“Każda decyzja osoby oficjalnej na zawodach musi być zrozumiała i podejmowana zgodnie ze ściśle określonymi wytycznymi, nie może być miejsca na niejasności” – takie stanowisko przedstawiła niemiecka federacja jeździecka.
Za zmianą zapisów opowiedziały się natomiast federacje z Kanady i Francji. “Oczywiście, nadużywanie ostróg powinno być karane, ale uważamy, że drobne ślady krwi, które zostały spowodowane przez jeźdźca przypadkowo, nie powinny skutkować eliminacją” – twierdzi federacja francuska.
Z kolei Belgia zasugerowała, że należy położyć większy nacisk na zapobieganie pojawiania się krwi na końskich bokach podczas konkursów. “Ma to kluczowe znaczenie dla ochrony zarówno naszego sportu, jak i dobrostanu koni” – tłumaczono i sugerowano, aby stewardzi dokładnie sprawdzali konia, zanim wjedzie on na arenę. Jeżeli wówczas znalezione zostałyby ślady krwi, jeździec traciłby prawo do startu. Jeżeli natomiast obrażenia nie byłyby widziane wcześniej i sędziowie nie zauważyliby “nadmiernego używania ostróg, bata lub jakiegokolwiek innego nieuprawnionego zachowania” podczas przejazdu, ale krew pojawiłaby się na końskim boku, wówczas mogłoby to zostać uznane za przypadek.
Ostatecznie propozycje dające komisarzom więcej wolności w zakresie interpretacji śladów na końskim ciele zostały odrzucone. W finalnych propozycjach, które będą omawiane na Zgromadzeniu Ogólnym, pojawiły się zapisy głoszące, iż:
- pojawienie się krwi na bokach konia skutkuje eliminacją (artykuł 242 sekcja 3.30)
- dyskwalifikacja jest obowiązkowa, jeżeli na ciele konia pojawią się znaki świadczące o nadużywaniu ostróg lub bata; w tym wypadku mogą został nałożone także dodatkowe sankcje (artykuł 242 sekcja 3.1)
Taki projekt ostał poparty przez większość federacji jeździeckich, ale na oficjalne i ostateczne stanowisko w tej sprawie trzeba jeszcze poczekać.
Magdalena Pertkiewicz