Przejmujące zimno, zamarznięta woda w poidłach i twarde jak skała podłoże na ujeżdżalni – tak większość jeźdźców kojarzy sezon zimowy. Czy są jakieś sposoby na przeżycie mrozów w stajni?
Ujemne temperatury dają się we znaki zwłaszcza tym, którzy nie mają do dyspozycji hali. Jednak nawet jeźdźcy korzystający z rozbudowanej stajennej infrastruktury muszą zmagać się z zimowymi niedogodnościami. Oto kilka wskazówek jak radzić sobie, gdy temperatura spada poniżej zera.
Sposoby na przeżycie mrozów w stajni
1. Termos z gorącym napojem – ciepła herbata pozwoli ogrzać się w trakcie dnia spędzanego w stajni. Jeżeli zastąpimy ją gorącą zupą, to otrzymamy posiłek, który da nam siłę na zimowy trening. Nie jest tajemnicą, że wsiadanie na konia w kilku warstwach ubrania wymaga nie lada wysiłku.
2. Wkłady grzejące – wystarczy je wcześniej zanurzyć na chwilę w gorącej wodzie, by po przełamaniu zdołały ogrzać zmarznięte dłonie. Przydadzą się zwłaszcza po pracach, które nie pozwalają na noszenie rękawiczek (np. zaplatanie grzywy, mycie wędzidła). Godne polecenia są także elektryczne wkładki do butów z akumulatorem.
3. Derki zimowe – to obowiązkowe wyposażenie… jeźdźca. Zwłaszcza tego, który uwielbia oglądać treningi okupując trybuny na hali. Długie godziny spędzone na obserwacjach z pewnością umili mięsista derka, która może posłużyć jako wygodny koc. To jedno z zachować po którym zawsze rozpoznasz koniarza zimą.
4. Termobuty i rękawiczki jeździeckie – przemarznięte stopy i ręce mogą odebrać radość z nawet najbardziej udanej jazdy. Termobuty i grube rękawiczki uchronią nas przed zmarznięciem, zaś kominiarka skutecznie weprze nas w walce z lodowatym wiatrem.
5. Jazda konna – zasada jest prosta – im więcej ruchu, tym cieplej w środku. Jeżeli podłoże nie pozwala na jazdę, to warto wybrać się w teren. Najlepiej nadają się do tego leśne piaszczyste ścieżki, które osłaniają od zimnego wiatru i zazwyczaj nie są zbytnio zamarznięte.
6. Siedzenie w boksie – długie godziny spędzone z ulubionym wierzchowcem nie tylko wpłyną pozytywnie na waszą relację, lecz także pozwolą ci się ogrzać w jego cieple. Słomiana ściółka świetnie izoluje od zimna.
7. Ogrzewane pomieszczenie socjalne – warto porozmawiać z właścicielem, by na czas zimy wstawił tam mały piecyk elektryczny. Możliwość przebrania się i spędzenia kilku chwil w cieple znacznie umili zimowe pobyty w stajni.
8. Czajnik elektryczny – warto, by był w pomieszczeniu socjalnym. Szybki dostęp do gorącej wody pozwoli nie tylko na zrobienie sobie herbaty, lecz także na ogrzanie zimnego wędzidła lub zalanie meszu.
9. Energetyczne przekąski – orzechy, suszone owoce i gorzka czekolada pozwolą szybko uzupełnić energię (zimowe zmagania z pogodą potrafią być naprawdę wyczerpujące!). Poza tym niestraszne im mrozy i są wręcz stworzone, by dzielić się z nimi z zziębniętymi przyjaciółmi.
Tekst: Judyta Ozimkowska