Pojecie grudy odnosi się szeroko do reakcji skórnych u koni wywołanych pod wpływem infekcji bakteriami Dermatophilus congolensis, które rozwijają się w błotnistych warunkach, na mokrych padokach. Jakie są przyczyny grudy?
Przyczyny grudy:
Najbardziej narażonymi miejscami są piętki, pęciny i ostrogi, rzadziej zdarza się występować na podbrzuszu, czy w górnych partiach kończyn. W okresie jesienno-zimowym skóra konia w dolnych partiach kończyn staje się delikatna i bardziej podatna na pęknięcia czy podrażnienia. Drobne rany są idealnym miejscem dla bakterii do rozwoju. Dlatego ważne jest monitorowanie stanu kończyn przy wyjątkowo mokrej aurze.
Infekcja może być nieaktywna na skórze i rozwinąć się dopiero w wilgotnych warunkach. Zarodniki rozwijają się wtedy wnikając do skóry i rozprzestrzeniają się względem pierwotnego miejsca, powodując stany zapalne.
Końska skóra stanowi idealne środowisko dla bakterii, także grzybów czy pasożytów. Mikroorganizmy rozwijają się na zdrowej skórze, pobierając pożywienie z np. martwego naskórka nie powodując żadnych szkód i pozostając nieaktywnymi.
Jednak w przypadku skaleczenia czy uszkodzenia skóry przez ugryzienie, otarć od sprzętu, długiego narażenia na wodę organizmy te dostają się do wnętrza np. rany i szybko namnażają rozpoczynając infekcję.
Niektóre gleby mogą powodować predyspozycje u koni do tych zakażeń. Istnieje kilka powodów, które są przyczyną rozwijającej się grudy:
- Przedłużające się wilgotne, łagodne warunki pogodowe.
- Narażenie koni na długie przebywanie na błotnistym padoku i zabrudzonej ściółce.
- Mycie końskich kończyn przed i po treningu bez dokładnego wysuszenia ich później.
- U koni z długimi szczotami na pęcinach mówi się, że gruda występuje częściej, jednak może to być spowodowane częstszym myciem i opłukiwaniem, obcinanie ich w konsekwencji nie pomaga, gdyż bardziej odsłania i naraża skórę na negatywne czynniki.
- Obtarcia skórne po np. źle dopasowanych ochraniaczach. Nieodpowiednio założone owijki mogą spowodować dostawanie się piasku pod spód i powodowanie ranek, także należy zwrócić uwagę na materiał z jakich są wykonane produkty zakładane na końskie kończyny. Należy także uważać podczas czyszczenia kończyn, aby zbyt energicznymi ruchami nie spowodować uszkodzeń skóry.
- Ogólnie słaba kondycja skóry i słaby system odpornościowy wierzchowca, który z kolei będzie wynikał z innych problemów zdrowotnych.
- Białe kończyny lub zmiany w związku z delikatniejszą jasną skórą.
Jesienna pogoda za oknem długo nas nie opuści, więc pamiętajcie o dokładnym monitorowaniu stanu kończyn waszych podopiecznych.