Jak sprawdzać przydatność końskiej paszy do spożycia i co robić, by utrzymać ten pokarm w odpowiedniej świeżości? Te rady mogą pomóc!
Przydatność końskiej paszy do spożycia
Na pewno niejeden właściciel konia zastanawia się, czy zapas paszy znajdujący się w paszarni utrzymuje swoją świeżość i gwarantuje pełnowartościowy posiłek. Czasem – gdy koń nie dostaje dużych ilości paszy – skarmienie zakupionego zapasu zajmuje sporo czasu. Co więc robić, czy pasza nie straciła swojej przydatności do spożycia i jej zakup nie poszedł na marne?
W przypadku żywności dla ludzi skorzystalibyśmy oczywiście z notatki “najlepiej spożyć przed…”, ale na workach z końskim pożywieniem taka informacja może się nie pojawić. Zazwyczaj znaleźć można jednak co najmniej datę produkcji. Warto więc wiedzieć, że pasza w formie pelletu zazwyczaj ma dłuższy termin przydatności do spożycia niż inne pasze. Jeżeli przechowywana jest w idealnych warunkach, powinna pozostawać świeża i zachowywać pełnię swoich wartości odżywczych przez około 6 miesięcy od daty produkcji. W przypadku innych rodzajów pasz (musli lub np. sieczek z dodatkiem olejów lub melasy) ten czas jest krótszy, czasem nawet o połowę. Kiedy wiadomo już, który z zakupionych worków ma najprawdopodobniej najkrótszy termin przydatności, wówczas można ustalić kolejność ich otwierania.
Dobrze jest wiedzieć także, w jakim czasie skarmiany jest jeden worek lub też inaczej – ile paszy skarmiane jest w danym czasie (np. na miesiąc). Ta wiedza pozwoli na rozsądne zakupy. Oczywiście, czasem taniej wychodzi zrobienie większego zamówienia. Niestety, zdecydowanie się na zakup zbyt dużej ilości pokarmu, którego koń nie wykorzysta w terminie przydatności, może zakończyć się przykrym stwierdzeniem, że tylko straciło się pieniądze.
Pierwszym z niepokojących objawów, wskazujących, że pasza przekroczyła już swój termin, będzie oczywiście pleśń. Rozwija się ona szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach, dlatego tak ważny jest właściwy sposób przechowywania końskiego pożywienia. Umieszczenie worków z paszą w odpowiednich warunkach – chłodnym i suchym pomieszczeniu, a czasem także w pojemniku – powinno zagwarantować zachowanie świeżości i wszystkich wartości na dłużej. Dotyczy to zarówno otwartych worków, jak i tych zamkniętych.
MP