Przyszłość skoków przez przeszkody, najpopularniejszego sportu jeździeckiego na świecie, była przedmiotem debaty na konferencji przy okrągłym stole w Szwajcarii w zeszłym tygodniu.
Przyszłość skoków przez przeszkody – konferencja w Lozannie
Dyskusje przy okrągłym stole, odbywające się przez dwa dni w stolicy olimpijskiej w Lozannie, koncentrowały się na przyszłości sportu w coraz bardziej wypełnionym globalnym kalendarzu sportowym.. W wydarzeniu brało udział blisko 40 uczestników z 21 krajów i pięciu kontynentów reprezentujących sportowców, szefów drużyn, organizatorów imprez, właścicieli koni, urzędników, Zarząd FEI i Komitet Skoków FEI.
Po prezentacjach dotyczących przepisów antymonopolowych, nowych trendów w sporcie i statystykach dotyczących skoków, dyskusje w pierwszym dniu koncentrowały się na strukturze imprez FEI, w tym na systemie klasyfikacji wydarzeń i konkursów, na zrównoważonym i etycznym wykorzystaniu koni oraz na znaczeniu zasad dotyczących nakładania dat wydarzeń w kalendarzu FEI.
Uzgodniono, że większe wymagania minimalne mają zasadnicze znaczenie dla poprawy ogólnego standardu wydarzeń FEI, zwłaszcza w odniesieniu bezpieczeństwa w stajniach. Grupa była zgodna co do tego, że odpowiedzialne wykorzystanie koni spoczywa najpierw na sportowcach, wraz z właścicielami koni, ale FEI wkroczyłoby, gdyby pojawiły się obawy o nadmierne wykorzystanie wierzchowców.
Serie sezonowe Pucharu Narodów, zdominowały dyskusje drugiego dnia, wywołując ożywioną i bardzo pozytywną debatę. Był wyraźny konsensus, że seria jest doskonałym produktem napędzanym przez dumę narodową i emocje jeździeckie. Uzgodniono, że FEI Nations Cup ™ musi być najważniejszą serią Federacji, ale należy skupić się na dalszym doskonaleniu go, aby zapewnić jego długoterminową przyszłość w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku.
Szwajcar Andy Kistler przedstawił poglądy szefów drużyn, w tym propozycję zmniejszenia europejskiej Dywizji 1 do 8 zespołów, sześciu wydarzeń i czterech najlepszych wyników wchodzących zaliczanych do klasyfikacji ogólnej. Zostało to szczegółowo omówione i uzyskało znaczne wsparcie podczas spotkania. Europejska Federacja Jeździecka pracuje obecnie nad zmienionym formatem dla Dywizji 2. Trzej obecni zawodnicy – Kevin Staut (FRA), Pedro Veniss (BRA) i Michael Duffy (IRL) – wszyscy wyrazili silne poparcie dla serii.
Kevin Staut: „FEI może być naprawdę dumne z posiadania produktu, który jest bliski doskonałości. To najważniejszy produkt. ”
Pedro Veniss: „Wszyscy kochają Puchar Narodów. To najlepszy produkt, jaki mamy. Jako zawodnik mogę obiecać, że to najlepsze uczucie na świecie móc reprezentować swój kraj. ”
Michael Duffy: „Najważniejszą rzeczą dla mnie była seria Pucharu Narodów, która jest centralnym punktem naszego sportu i musi być głównym celem”.
Dominique Mégret, przewodniczący Jumping Owners Club, był także głośny w swoim poparciu dla serii: „The Nations Cup to DNA naszego sportu”.
Zaangażowanie w indywidualną serię Pucharu Świata było również mocne i było zgodne, co do tego, że sezonowy finał należy przesunąć bliżej ostatniego spotkania kwalifikacyjnego, aby zmaksymalizować frekwencję czołowych sportowców i koni.
Format Mistrzostw, system zaproszeń FEI, sposoby na przyciągnięcie młodych zawodników do sportu i kwestia dobrostanu koni w krajach rozwijających się zakończył spotkanie.
Pozytywny wynik sesji okrągłego stołu został skomentowany przez wielu delegatów. Peter Bollen, przewodniczący Międzynarodowego Sojuszu Organizatorów Jeździeckich (IEOA): „Myślę, że okrągły stół był bardzo dobrą inicjatywą i wszyscy interesariusze byli tam. Przez umieszczenie ludzi wokół jednego stołu, po pierwsze, zaczynamy lepiej rozumieć różne punkty widzenia, a po drugie, doszliśmy znacznie szybciej do porozumienia w sprawie niektórych tematów. To było bardzo udane, bardzo pozytywne spotkanie i wszyscy byli tam z naprawdę pozytywnym nastawieniem. ”
Eleonora Ottaviani, dyrektor International Jumping Riders Club (IJRC): „To spotkanie było naprawdę ważne dla Riders ‘Club, ponieważ jeden z celów klubu został osiągnięty. Naszym celem nie było posiadanie władzy i wiedzy, ale przekazywanie jej ludziom, którzy muszą podejmować decyzje, na podstawie właściwych informacji. ”
Stephan Ellenbruch, przewodniczący Komisji Skoków FEI, który moderował sesje, skomentował: „To spotkanie naprawdę pokazało, że nie tylko siedzimy w tej samej łodzi, ale naprawdę wiosłujemy w tym samym kierunku. Otrzymaliśmy duże wsparcie ze strony interesariuszy, było kilka rzeczy, w których mieliśmy różne poglądy, ale w odniesieniu do zasadniczych kwestii jesteśmy w pełni zgodni i to bardzo dobrze widzieć ”.
Prezes FEI Ingmar De Vos był również bardzo pozytywny w swoim podsumowaniu spotkania: „Konsultacje przy okrągłym stole w ciągu ostatnich dwóch dni zaowocowały ważną debatą na temat przyszłości skoków i istotne było, aby dyskusje te obejmowały wkład prawdziwie reprezentatywnej grupy naszej społeczności. Co najważniejsze, wyraźnie pokazuje, że choć czasami się nie zgadzamy, wszyscy dzielimy tę samą pasję i wszyscy naprawdę się wspieramy i promujemy nasz sport. Pokazuje, że współpraca i dialog mogą osiągnąć znacznie więcej”.
Zalecenia, które wyszły z dyskusji okrągłego stołu w tym tygodniu, zostaną teraz przekazane Komitetowi Skoków FEI i Radzie FEI, a wynikające z nich propozycje przejdą normalny proces konsultacji z federacjami krajowymi i zainteresowanymi stronami.
Źródło: Informacja prasowa FEI