Punkt działania łydki zależy od tego, jaką reakcję konia chcemy uzyskać. Inaczej działa łydka popędzająca, inaczej przesuwająca, a inaczej ograniczająca.
Poprawne działanie łydki
W jaki sposób prawidłowo działać łydką? Przede wszystkim działamy za pomocą mięśni położonych z boku łydki, aby uniknąć sytuacji, w której wykręcamy stopę lub kolano – łydka powinna zawsze być równoległa do boku konia. Wykorzystujemy najszerszy punkt łydki i musimy pamiętać, że koń nie będzie dobrze reagował, jeśli praca naszej łydki będzie ciągła – przyzwyczai się wówczas do nacisku, nie będzie wrażliwy na delikatne sygnały.
Łydka powinna pozostawać przyłożona, ale elastyczna, lekko napięta, ale nigdy spięta. Jeśli nasze mięśnie będą zbyt napięte, koń albo będzie ciągle czuł ucisk, albo będzie „odbijał się” od twardej łydki.
Punkt działania łydki
Wykonując chody boczne i gdy chcemy przesunąć zad konia, cofamy łydkę dalej. Pamiętajmy jednak, że nie przesuniemy nigdy konia samą łydką, niezbędna jest do tego kość kulszowa. Ta zaś chowa się, jeśli zbyt mocno cofniemy nogę od uda. Cofamy więc łydkę delikatnie, a konia przesuwamy za pomocą działania kości kulszowej. Tak więc ułożenie łydki nie powinno zmieniać się za bardzo i nie powinniśmy „dźgać” konia, przesuwać go działaniem łydki i ostrogi, wyginać całego ciała. Pomoce nie działają w odosobnieniu!
Cofając łydkę, musimy cofnąć zewnętrzne biodro, nie samą łydkę! Chcąc zgiąć konia wokół łydki, staramy się docisnąć łydkę i lekko cofnąć. Jeśli chcemy konia przesunąć, musimy zadziałać biodrem i całą nogą.
Pamiętaj!
Łydka powinna być niezależna, ale nie znaczy to, że powinna działać w oderwaniu od dosiadu i reszty twojego ciała. Jeśli działanie łydki nie przynosi spodziewanych efektów, zazwyczaj oznacza to, że problem jest poważniejszy i warto wrócić do podstaw, aby sprawdzić, czy język, którym komunikujesz się z koniem jest przejrzysty i spójny.
Tekst powstał we współpracy z Anną Bienias