Stres i pobudzenie są nieodłącznym elementem każdej aktywności sportowej. Emocje te są niezbędne, aby zmobilizować organizm do wytężonej pracy, a w rezultacie osiągać coraz lepsze sportowe wyniki.
Z drugiej strony nadmierny poziom pobudzenia działa ujemnie na naszą sprawność, upośledza uwagę, pogarsza zdolność podejmowania trafnych decyzji, szybkość i zdolność koncentracji. Strach to uczucie będące reakcją na sytuacje zagrażające lub nagłe zmiany. Towarzyszą mu liczne widoczne objawy fizyczne. Gdy się boimy przyspiesza nasze tętno, zwiększa się napięcie mięśniowe, odczuwamy suchość w ustach, pocą nam się ręce.
Bywa, że mamy rumieńce na twarzy, mdłości, zaburzenia postrzegania oraz pamięci. W jeździectwie stale występują sytuacje trudne, niespodziewane, nowe, sytuacje współzawodnictwa czy porażki. Koń wciąż nas zaskakuje, niemal bez przerwy jesteśmy obserwowani i oceniani, okoliczności treningu czy zawodów za każdym razem się zmieniają. Radzenie sobie ze strachem polega na tym, aby nauczyć się nasze ewentualne lęki oswoić i traktować je jako naturalny odruch ludzki dający motywację i mobilizujący do osiągania lepszych wyników.